Kahramanmaraş'ta ağır hasarlı bir binanın yıkımının yapıldığı yolda meydana gelen trafik kazasında 22 yaşındaki Mustafa Karataş yaşamını yitirdi. Karataş’ın nişanlısı Edanur Tunç, yetkililerin önlem almadığı yolda ters şeritte seyreden halk otobüsünün nişanlısını hayattan kopardığını belirterek, “Bu kazada ihmali olan tüm sorumlular cezalandırılsın” şeklinde feryat etti.

Kaza 29 Ekim 2023’te Kahramanmaraş’ın merkez 12 Şubat İlçesi Ağaçlı Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, Adil Erdem Beyazıt Bulvarı’nda 6 şubat depreminde ağır hasar gören bir binanın yıkımı nedeniyle yolun, binanın bulunduğu tarafı trafiğe kapatıldı.GÜVENLİK İŞARETLERİ YERLEŞTİRİLMEDİ

Ancak, karşı şerit, iki yönlü olarak akan trafik için duba ve şeritlerle kesilip, uyarı levhaları koyulmadan trafiğe açık tutuldu. Bu düzenleme nedeniyle kendi yolunda seyreden 22 yaşındaki Mustafa Karataş’ın kullandığı 58 AEG 520 plakalı motosiklet ile ters yolda seyreden Şeref Durna yönetimindeki halk otobüsü kafa kafaya çarpıştı. Kazada ağır yaralanan motosiklet sürücüsü Mustafa Karataş kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

"HAYALLERİMİZİ YAŞAYAMADIK"

Karataş’ın ailesi ve arkadaşları kazanın meydana geldiği yerde eylem yaparak, yıkım çalışması nedeniyle önlem alınmadan yolun trafiğe açık tutulmasından sorumlu olan yetkililer hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını istedi. 2 ay sonra Mustafa Karataş ile yaşamını bileştirecek olan 21 yaşındaki nişanlısı Edanur Tunç “Bizim hayallerimiz vardı, hiç birisini yaşayamadık” dedi. Kazada ters yola giren halk otobüsü şoförü kadar yolu duba veya şeritlerle bölmeyen, gerekli önlem ve uyarı levhalarını koymayan yetkililerin de suçlu olduğunu belirten Tunç, “Kazadan önce hiçbir önlem almayan sorumlular canım gittikten sonra şerit çekmişler. Hayallerimiz vardı yaşayacak. Hayatımızı elimizden aldılar.  İşini yapmayan herkese yazıklar olsun.”"ÖNLEM ALMAYAN HERKES SUÇLU"

Protesto eyleminde konuşan ölen motosiklet tamircisi Mustafa Karataş’ın arkadaşları, olaydan kısa bir süre önce aynı yerde kaza tehlikesi atlatan iki motosikletlinin kask kameralarına yansıyan ve ters yönden gelen araç nedeniyle korkularını dile getirdikleri, “Yüreğim ağzıma geldi lan” dediği görüntüleri paylaşıp, kazanın kesinlikle ihmaller zincirinden meydana geldiğini savundu.

Karataş’ın bir yakını da “Bu kazada önlem almayan herkes suçlu. Bu yol o gün kan içindeydi. Neden? Önlem alınmadığı için, duba konmadığı için, şerit çekilmediği için. Daha bizden kaç can istiyorlar?” dedi. Aynı kadın, “Olayla ilgili AKP’li Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ı arayıp yardım istediklerini, ancak başkanın kendilerine, “Benim işim gücüm var, beni böyle şeylerle meşgul etmeyin” dediğini ileri sürdü.

CHP İL BAŞKANI ATEŞ’TEN TEPKİ

CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Ünal Ateş ise deprem sonrası ihmallerin can almaya devam ettiğini, Mustafa Karataş’ın da bu ihmaller sonucu yaşamını yitirdiğini belirterek şunları söyledi:

- Mustafa kardeşimiz düğün hazırlıkları yapıyordu. Kahramanmaraş’ta hasarlı binaların yıkımı sırasında olumsuzluklar sürekli yaşanıyor. Bu konudaki uyarılarımıza kenti yönetenler kulaklarını tıkıyorlar. Kaza sırasında dubalar, şeritler yoktu. Kazada devletin alması gereken önlemlerin hiçbirisi alınmamıştır.

- Burada sadece suçlu belediye otobüs şoförü mü? Yoksa yıkımı yapan firma mı? Bu firmayı denetlemeyen, denetleyemeyen Valilik ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü mü? Ya da trafikle ilgili konularda gerekli önlemleri almayan emniyet müdürlüğü mü? Bunlarla ilgili yapılacak bir şey yok mu? Biz bütün yetkililerin burada ihmali olduğunu düşünüyoruz. Aile de aynı şeyi düşünüyor ve sorumlular hakkında işlem yapılmasını istiyor. Aileye baş sağlığı ziyaretinde bulunmayan büyükşehir belediyesi, işimiz var diye aileyi dinlemeyen ilçe belediye başkanı var. Bu olayda katkısı olan herkesin biz cezalandırılmasını istiyoruz.