Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007 tarihinde öldürülmesine ilişkin FETÖ mensubu eski kamu görevlilerinin çeşitli cezalara çarptırıldığı davayı,  Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin bazı sanıklar yönünden bozma kararının ardından, 15 sanığın yeniden yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuksuz sanıklar Şükrü Yıldız ve Mehmet Ali Özkılınç mahkeme salonunda hazır bulunurken, aralarında tutuklu ve tutuksuz sanıkların bulunduğu toplam 12 kişi ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu.

BOZMA İLAMI SALONDA OKUNDU

Duruşmada, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin 21 Haziran 2023 tarihli bozma ilamı duruşma salonunda okundu. Söz alan sanıklar, mahkemeden bozma ilamına uyulmamasını istedi.

"HANGİ DELİLLE? HANGİ TANIKLA?"

Duruşmaya SEGBİS ile katılarak savunma yapan tutuklu sanık Yavuz Karakaya, “İftira ile günah keçisi haline getirildim. Suça iştirakimi ortaya koyan tek bir kanıt yoktur. Ben tutuksuz yargılanıyorken en yüksek cezayı alarak tutuklandım. Yıllar sonra suçlu ilan edildim. Geriye dönük deliller arandı ama bulunamadı, dosyanın içeriğine bakılsın. Hangi delille? Hangi tanıkla? Bu soruların cevabını bugün bile bulamadım” dedi.

"YARGITAY 3. CEZA DAİRESİ BİZİ YOK SAYDI"

Dink ailesinin avukatlarından olan Bahri Belen, “Usul ve esasa ilişkin 131 sayfalık delil klasörü var. Yargıtay 3. Ceza Dairesi bunları görmemiş, bizi yok saymış, taleplerimizle ilgili hiçbir şey dememiş. Yargıtay’ın bu kararına ilişkin hiçbir şey demiyoruz” ifadelerini kullandı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, Yargıtay’ın bozma ilamına uyulmasına ve sanıklar Gazi Günay, Hasan Durmuşoğlu, Muharrem Demirkale, Okan Şimşek, Osman Gülbel, Veysal Şahin ve Yavuz Karakaya’nın tutukluluk hallerinin de devamına karar verdi.

Sanık Faruk Sarı hakkındaki yakalama kararının beklenmesine karar veren mahkeme, taraflara kovuşturmanın genişletilmesi talepleriyle lgili beyanda bulunmaları için bir aylık süre verilmesine, süre dolduğunda ise bu taleplerin yargılamaya bir katkı sağlamayacağının anlaşılması durumunda mütalaa hazırlanması için dosyanın savcılığa gönderilmesine hükmetti.