Irak Petrol Bakanı Hayan Abdel-Ghani, Kürt Bölgesel Yönetimi ve yabancı petrol şirketleriyle Kürt Bölgesel Yönetimi petrol sahalarından petrol üretimine yeniden başlamak için üç gün içinde anlaşmaya varmayı beklediğini açıkladı.

Abdel Ghani dün Irak'ın yarı özerk Kürt Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil'e haftasonu yaptığı ziyarette, Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye petrol ihracatının yeniden başlatılması konusunda Türkiye ile "anlaşmaya" vardığını belirtti.

ÜÇ GÜN İÇİNDE ANLAŞMAYA VARILABİLİR


Abdel Ghani ve üst düzey federal petrol yetkilileri, konuyu görüşmek üzere dün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi doğal kaynaklar bakanlığı ve üst düzey Kürt enerji yetkilileriyle görüşmelere başladı.

Abdel-Ghani Erbil'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu görüşmenin amacı, "petrol üretiminin ve ihracatının yeniden başlaması için bütün sorunların çözülmesi" dedi.

Abdel-Ghani "İlk adım, halihazırdaki sözleşmelerin Irak Anayasasına uygun hale getirilmesi için bölge (IKBY) ve şirketlerle anlaşmak. Üç gün içerisinde bir anlaşmaya varabiliriz" dedi.

NE OLMUŞTU?


Uluslararası Ticaret Odası (ICC) Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 2014 ile 2018 yılları arasında Türkiye'ye doğrudan yaptığı izinsiz petrol ihracatı nedeniyle Türkiye'yi Irak hükümetine 1.5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkûm etmişti.

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, geçen ay boru hattının faaliyete hazır olduğunu söylemiş ancak Iraklı iki üst düzey petrol yetkilisi Irak'ın Türkiye'den boru hattının hazır olup olmadığı konusunda resmi bir bildirim almadığını belirtmişti. (REUTERS)