Zonguldak'ta sabah erken saatlerden itibaren etkili olan sağanak yağmur ve şiddetli fırtına hayatı olumsuz etkiledi.

Kent merkezinde ve sahil ilçelerde etkisini giderek arttıran fırtına nedeniyle ağaçlar kökünden devrildi, çatılar koptu.

6 metreyi bulan dalgalar sahildeki kaldırımları yıktı. Deniz suyu alt katlardaki iş yerlerine doldu.ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAYIN

Şiddetli fırtına ve sağanağın hayatı felç ettiği Zonguldak'ta valilik vatandaşları uyardı. Valilik yaptığı açıklamada, vatandaşların zaruri olmadıkça dışarıya ve trafiğe çıkmamalarını isteyerek, "Son meteorolojik değerlendirmelere göre; ilimiz ve bölgemizde kuvvetli sağanak yağış ile birlikte devam eden ve gece geç saatlerden itibaren etkisini kaybedeceği beklenen tam fırtına nedeniyle çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar ve benzeri olumsuzluklarla karşı karşıya kalınmaması amacıyla, vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları, zaruri olmadıkça dışarıya ve trafiğe çıkılmaması önem arz etmektedir" denildi.OKULLAR TATİL EDİLDİ

Valilik, olumsuz hava şatlarının Pazartesi'ne kadar devam edeceğini belirterek, "Zonguldak il genelinde olumsuz hava şartları nedeniyle 20 Kasım 2023 Pazartesi günü tüm resmi-özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında (rehabilitasyon merkezleri ve özel kurslar dahil) eğitim öğretime bir gün süreyle ara verilmiştir" açıklamasını yaptı.

Valilik, olumsuz hava şatlarının Pazartesi'ne kadar devam edeceğini belirterek, "Zonguldak il genelinde olumsuz hava şartları nedeniyle 20 Kasım 2023 Pazartesi günü tüm resmi-özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında (rehabilitasyon merkezleri ve özel kurslar dahil) eğitim öğretime bir gün süreyle ara verilmiştir" açıklamasını yaptı.MAHKUMLAR TAHLİYE EDİLDİ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da yaptığı açıklamada, "Zonguldak Kdz. Ereğli K2 Tipi Ceza İnfaz Kurumumuzda şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle su seviyesinin yükseldiği, cezaevinde barındırılan hükümlüleri güvenlik nedeniyle yakın kurumlara naklediyoruz. Düzce T Tipi Ceza İnfaz Kurumuna nakledilen 39 hükmün şu an için bir güvenlik sorunu bulunmamaktadır" dedi. 

GEMİ İKİYE BÖLÜNDÜ

Fırtına nedeniyle açık denizde bulunan gemiler Zonguldak Limanı'na sığınırken, Ereğli'de bir gemi kara sürüklendi. Şiddetli rüzgarın etkisiyle sürüklenen yaklaşık 100 metre uzunluğundaki kuru yük gemisi, karaya çarparak ikiye ayrıldı.Kamerun bandıralı kuru yük gemisinde bulunan 13 mürettebat, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve itfaiye ekiplerinin yoğun çalışması sonucunda kurtarıldı. Tahliye edilen 13 kişi tedbir amaçlı hastaneye kaldırıldı.

 

Fırtına ilçe merkezindeki sahil kesimini de harabeye çevirdi. Öte yandan ilçe hükümet konağı inşaatındaki kule vinç fırtınadan dolayı yıkılırken, bir balıkçı teknesi kayalıklara çarparak battı. Yetkililer vatandaşları fırtınaya karşı uyardı.


DEMİRYOLU DA KAPANDI

Çaycuma’dan Zonguldak'a gelmekte olan yolcu treni Çatalağzı bölgesinde raylara ağaç devrilmesi nedeniyle durdu. Yolcular tren içerisinde raylardaki ağacın kaldırılmasını beklerken, yetkililer sorun giderilene kadar seferlere ara verildiğini duyurdu. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İbni Sina Kampüsü'ndeki bir binanın çatısı düştü. Bahçedeki çardaklar yerlerinden çıktı.ALAPLI SAHİLİ SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Fırtınanın etkili olduğu Alaplı'da ise, sahil savaş alanına döndü. Dev dalgalar sahil kesimindeki kaldırımları söktü, parkları parçaladı. Yolları da su bastı. Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, ilçelerinde çok büyük felaketle karşı karşıya olduklarını söyleyerek, "İlçemizde dün başlayan ve etkisini arttıran fırtına büyük afete yol açtı. Karadeniz'de dalga boyu 6-7 metreyi bulan dev dalgalar sahil parkımıza zarar vermiş durumda. 5 yıl önce yaşadığımız afetten daha büyüğünü yaşıyoruz. Basketbol ve tenis sahası kullanılamaz durumda. Tel örgülerin büyük bir kısmı yıkılmış ya da yan yatmış. Çocuk oyun grupları, kameriyeler ve oturma grupları da zarar gördü" dedi.

EREĞLİ DE FIRTINADAN NASİBİNİ ALDI

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde şiddetli fırtına, sağanak yağmur ve dev dalgalar nedeniyle hayat felç oldu. Binaların çatıları uçtu, ağaçlar yıkıldı. Kent merkezinden geçen dere taştı, ev ve iş yerleri su altında kaldı. Gemiler karaya oturdu. Elektrik ve internet kesildi.

Ereğli'de dün gece geç saatlerde başlayan sağanak yağmura, sabah saatlerinde şiddetli fırtınada eklendi. Denizde dev dalgalar oluştu. Karaya çarparak ikiye bölünen Kamerun bandıralı Pallaga adlı gemi haricinde 2 geminin daha fırtınanın etkisiyle sürüklenerek çeşitli yerlerde karaya oturduğu ileri sürüldü.

Belediye binası dahil çok sayıda binanın çatısı uçtu. Ağaçlar kökünden devrildi. Kent merkezinden geçen dere sağanak nedeniyle taştı. Çevrede bulunan binaların alt katlarındaki ev ve iş yerlerini su bastı. İlçe merkezinde elektrik ve internet kesildi. Kentte rüzgarın hızının 120 kilometre, dalgaların büyüklüğünün ise 6-7 metreye kadar çıktığı belirtildi. Zonguldak- Ereğli karayolu da kar yapışı nedeniyle kapandı.

AFAD'DAN ZONGULDAK RAPORU

AFAD, şiddetli fırtına ve sağanağın hayatı felç ettiği Zonguldak'ta meydana gelen hasarla ilgili bilgilendirme açıklaması yaptı. AFAD'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

* "Bugün Zonguldak ilimizde yaşanan olumsuz hava ve deniz koşullarına bağlı olarak bölgede aşırı yağış ve fırtına meydana gelmiştir. Olumsuz meteoroloji durumundan 3 gemi etkilenmiştir. Ereğli’de iki geminin karaya oturduğu ihbarı üzerine AFAD, sahil güvenlik ve itfaiye ekipleri bölgeye sevk edilmiş; arama kurtarma çalışmaları süratle başlatılmıştır.

* Ekipler tarafından yürütülen yoğun arama kurtarma çalışmaları sonucunda; Birinci gemide 12, İkinci gemide 13 olmak üzere; toplam 25 mürettebat kurtarılmıştır. İçerisinde 12 mürettebat bulunan ve irtibat kesilen bir kargo gemisi ile ilgili çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

* AFAD Başkanımız Vali Sn.Okay Memiş çalışmaları yerinde koordine etmek üzere bölgeye intikal etmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz."

KAMERUN BAYRAKLI GEMİDE YAŞANAN PANİK ANLARI

Ereğli'de sabah saatlerinde fırtına nedeniyle karaya oturan Kamerun bayraklı Pallada isimli kuru yük gemisinde yaşanan panik anları cep telefonu kamerasına yansıdı. Bir personelin sahil güvenlik ile irtibata geçtiği o anlarda yardım istediği görüldü.

Personelin, "Koordinatları bilmiyorum. Dışarıda biri varsa bize yardım etsin. Açıkta değiliz, gemi ortadan bölündü. Bilmiyorum. Oturmuşuz" dediği duyuldu. Geminin koordinatları da kameraya yansıdı. Daha sonra karaya oturan gemideki 13 personel, halatlarla tahliye edildi. Pallada gemisinin 1968 yapımı olduğu öğrenildi.

MAHSUR KALAN AİLE BOTLA KURTARILDI

R.G., Kızılca beldesinde yaşayan 55 ve 61 yaşlarında kalp ve tansiyon hastası olan anne ve babasına ulaşamayınca hayatlarından endişe ederek jandarmadan yardım istedi. Çiftin oturduğu bölgede meydana gelen heyelan nedeniyle ekipler eve ulaşamadı.

Telefonların çekmediği bölgede aileyle iletişim kurulamadı. Yürüyerek bölgeye giden jandarma personelleri bölgeyi su bastığını, insanların evde mahsur kaldığını belirledi. Heyelan, iş makinesi yardımıyla kaldırıldı.

Daha sonra itfaiyenin arama kurtarma botu bölgeye sevk edildi. Karı- koca, mahsur kaldıkları evlerinden bot yardımıyla kurtarıldı. Kadının kurtarıldıktan sonraki mutluluğu bir kişi tarafından kameraya kaydedildi.

JANDARMA GÖĞSÜNE KADAR SUYA GİRDİ

Aşırı yağışlardan dolayı su taşkınlarının yaşandığı Ereğli ilçesi Kızılca beldesinde 2 erkek, 2 kadın ve 2 köpek araçta mahsur kaldı. Durumu 112'ye bildiren vatandaşlara ulaşan jandarma ekipleri, insanları tahliye etti.

Araçtan çıkamayan köpekleri kurtarmak için bir jandarma personeli yüksek suların içine girdi. Suyun yüksekliğinin jandarmanın göğsüne kadar geldiği görülürken, insanlar ve köpekler zarar görmeden kurtarıldı. (DHA)