Kuzey Kore'nin casus uydu taşıdığı anlaşılan roketi yörüngeye fırlattığı belirtildi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan (JCS) yapılan açıklamada, roketin yerel saatle 10.50'de güneye doğru fırlatıldığı ileri sürüldü.

Yonhap'ın Kuzey Kore'nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı'na (KCNA) dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore yetkilileri yaptıkları yazılı açıklamada, "Malligyong-1" uydusunun başarıyla yörüngeye yerleştiğini bildirdi.

Açıklamada, fırlatılışı "Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarafından takip edilen" uydunun, rakiplerinin düşmanca askeri hamlelerine karşılık olarak ülkenin savaş hazırlığı kapasitesini artıracağı belirtildi. Öte yandan açıklamada, "daha fazla uydunun erken bir tarihte fırlatılacağı" duyuruldu.

JAPONYA'DA ALARM VERİLDİ

Japonya'da hükümet, ülkenin güneyindeki vatandaşlarına olası bir Kuzey Kore füzesi tehdidinden korunmaları için bir acil durum uyarısı yayınladı.

Japon hükümeti, acil durum yayın sistemi üzerinden Okinawa sakinlerine binaların içinde veya yeraltında saklanmalarını söyledi. Kamu yayıncısı NHK, Japonya Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynağın füzenin bir uydu olabileceğini söylediğini aktardı.

Daha sonra füzenin saat 22:55 civarında Pasifik Okyanusu üzerinden uçtuğunu belirten kurum, acil durum uyarısını kaldırdı.

Japonya Sahil Güvenliği de bölgedeki gemilere roketin düşen parçalarına ilişkin uyarıda bulundu.


ABD'DEN AÇIKLAMA

Beyaz Saray'dan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "ABD, Kuzey Kore'yi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) birçok kararını küstahça ihlal eden, gerilimi tırmandıran, bölgede ve ötesinde güvenlik durumunu istikrarsızlaştırma riski taşıyan balistik füze teknolojisini kullanan bir roket fırlatma aracını fırlatmasından dolayı şiddetle kınamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Bu fırlatmanın, Kuzey Kore'nin kıtalararası balistik füze programıyla doğrudan bağlantılı teknolojileri içerdiği belirtilen açıklamada, "Tüm ülkeleri bu fırlatmayı kınamaya ve Kuzey Kore'yi ciddi müzakereler için masaya oturmaya çağırıyoruz." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, ABD'nin müttefikleri olan Güney Kore ile Japonya'nın güvenliğini sağlamak için gerekli tüm tedbirleri alacağı vurgulandı.

KUZEY KORE'NİN CASUS UYDU FIRLATMA GİRİŞİMLERİ

Kuzey Kore, 31 Mayıs'ta askeri casus uydu fırlatma girişiminde bulunmuş, deneme, taşıyıcı roket sistemindeki arıza nedeniyle başarısız olmuştu. Pyongyang yönetimi, bu denemeyi yılın ilk yarısındaki "en ciddi hata" olarak tanımlamıştı.

Kuzey Kore, uluslararası kınamalara rağmen kısa sürede uydunun yeniden "doğru şekilde" fırlatılacağını duyurmuştu.

Pyongyang yönetimi, 23 Ağustos'ta da ikinci casus uydu fırlatma denemesi gerçekleştirmiş ancak bunun da başarısız olduğunu açıklamıştı. Kuzey Kore, bu başarısız girişimin ardından ekimde yeniden deneme yapılacağını bildirmişti.

GÜNEY KORE UYARMIŞTI

Savunma Bakanı Shin Won-sik, Kuzey Kore'nin "bir hafta içinde casus uydu fırlatma" hazırlığında olduğunu açıklamıştı.

Öte yandan, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan Korgeneral Kang Ho-pil, "Kuzey Kore, askeri casus uydusunu, uyarılarımıza rağmen fırlatırsa ordumuz, halkımızın hayatını ve güvenliğini korumak için gerekli tedbirleri alacaktır." ifadesini kullanmıştı. (AA)