CHP Gençlik Kolları ve Ankara İl Başkanlığı, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümü sebebiyle Anıtkabir'de 'Ata'ya Saygı Zinciri' etkinliği düzenledi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu’nun Anayasa Mahkemesi önündeki protestoya destek verdikten sonra Anıtkabir'deki Ataya Saygı Zinciri'ne katıldı. Özel'e; CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik, CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen ve CHP Gençlik Kolları üyeleri eşlik etti.

CHP Genel Başkanı Özel, Aslanlı Yol'daki fener alayında partili gençler ile birlikte yürüdükten sonra Atatürk mozolesine çelenk bıraktı. Anıtkabir ziyaretinin ardından CHP Lideri Özel, Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen programa katıldı."HANGİ FEDAKARLIK YAPILDIYSA, HANGİ ZORLUKLAR AŞILDIYSA, O KARARLILIKLA ÇALIŞACAĞIZ"

CHP Genel Başkanı Özel, programda şöyle konuştu:

* "CHP’nin ikinci yüzyılında yapılan kurultayımızda Genel Başkan olarak Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında, Atatürk’ün partisinin Genel Başkanlığı görevine gelmiş bulunuyorum. Yarın, Ata’mızın huzuruna, yeni seçilen yöneticilerimizle birlikte Anıtkabir’e çıkacağız. Anıtkabir defterine ne yazayım diye çok düşündüm. Yarın Anıtkabir defterine, ‘Sayın Genel Başkanım. Cumhuriyet’in 100. yılında ikinci büyük eserim dediğin CHP’yi iktidar yapamadığımız için mahcubuz’ yazacağım.

* Biraz önce sayın Belediye Başkanımız, kendi iktidar alanımızda CHP’li bir belediye başkanı iktidarsa neler yapabildiğini söyledi. Ama biz Türkiye’de iktidarda olmadığımız için neler yapıldığını ve neler yapamadığımızı hep birlikte görüyoruz. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında, Gazi Mustafa Kemal’in partisi bize artık iktidar olma görevi vermiştir. Yarından itibaren, CHP’nin bütün üyelerini, kalbinde Atatürk ve Cumhuriyet sevgisi atan herkes, her birimiz; bundan 100 yıl önce hangi cesaret gösterildiyse, hangi fedakarlık yapıldıysa, hangi zorluklar aşıldıysa, o kararlılıkla çalışacağız. Ve ilk önce Gazi’nin iki büyük eserinden bir tanesi CHP’yi iktidar yapacağız, sonra ikinci büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni gelişmiş ülkelerin seviyesini yakalayıp, aşacağız. Ancak o gün biz bu Anıtkabir’e alnı açık, başı dik olarak gireceğiz. Görevimiz, ödevimiz budur.

* Bundan sonra hiçbir mazeret, hiçbir zorluk, hiçbir yorgunluk; Cumhuriyetçileri, Atatürkçüleri durdurmayacak. Benimle birlikte her gün var gücünüzle çalışmaya, var gücünüzle koşturmaya, bir şekilde CHP’yi iktidar yapmaya var mısınız? O zaman ne yapıyorsunuz? Biz ayağa kalkıyorsunuz, parti ayağa kalkıyor, Türkiye ayağa kalkıyor. Ayağa kalkın ve Türkiye’yi ayağa kaldırın. Ben size güveniyorum, inanıyorum. Hep birlikte başaracağız. Atatürk’ün istediği gibi başaracağız. O, Cumhuriyet’i ne bana ne belediye arkadaşlarına, ne siyasetçilere emanet etti. Gençlere emanet etti, sizlere emanet etti. Gençler, emanete sahip çıkın, hepimizin başını göğe erdirin. Bundan sonra hep birlikte çalışacağız.” (ANKA)