14 Mayıs Genel Seçimlerinde İyi Parti listesinden Eskişehir milletvekili seçilen Nebi Hatipoglu partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Hatipoglu X hesabından yaptığı duyuruda şu ifadelere yer verdi:

"Büyük Türk Milleti’nin bilgisine;  Türkiye ve Eskişehir sevdalısı bir insan olarak çıktığım siyaset yolculuğunda, Eskişehir Milletvekili seçildiğim İyi Parti ile Genel Seçim sürecinden bu yana derin görüş ayrılıkları yaşamaktaydım.

Parti içi istişare sürecimizin de sağlıklı yürümemesinden kaynaklı olarak, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'i de bilgilendirerek İyi Parti'den istifa ediyorum."İL BAŞKANI TEPKİ: SİYASİ ONURU VARSA...

İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Serdar Ulucan, Milletvekili Hatipoğlu'nun istifasına tepki gösterdi. Milletvekilliğinden de istifaya çağıran Ulucan, "Hayırlı olsun diyoruz. İstifa tek taraflı bir karardır. Siyasi haysiyeti, onuru varsa milletvekilliğinden istifa eder. Seçim döneminde saha performansı da zayıftı. Kendi tercihleridir. İYİ Parti kimsenin arka bahçesi de değildir, fabrikası da değildir. Aldığı 85 bin oyun yani her seçmenin üzerinde vebali var üzerinde” şeklinde konuştu.

"BİNDİĞİM ARAÇTAN İNMEM"

Mayıs 2023 seçimleri öncesi Eskişehir'de bir yerel televizyonda canlı yayına katılan Nebi Hatipoğlu, kendisine yöneltilen, 'Seçim sonrası İYİ Parti yeniden muhalefette kalıp, AKP yeniden iktidar olura AKP'ye geçer misiniz?" sorusuna, "Tabii ki geçmem. Ne işim var. Türkiye'de iki tip siyasetçi var. Biri siyaseti iş olarak yapanlar, ikincisi siyaseti hizmet olarak yapanlar. Biz siyaseti hizmet olarak yapacağız. İş kolu olarak yapmayacağız. Ben şahıs olarak bindiğim araçtan inmem yani" şeklinde yanıtlamıştı.

AKP'YE GEÇECEĞİ ÖNE SÜRÜLÜYOR

Seçim öncesi AKP'ye geçmeyeceği yönünde açıklamaları bulunan Milletvekili Nebi Hatipoğlu'nun, 7 Kasım tarihinde, partilerin grup toplantılarını yaptığı ilk salı günü, AKP rozeti takacağı öne sürüldü.

Hatipoğlu'nun istifa paylaşımı sonrasında da birçok vatandaş, paylaşıma yaptığı yorumlarla AKP'ye geçeceği yönde açıklamalarda bulundu. Paylaşımlardan bir kısmında şu ifadelere yer verildi:

Gökcenk Cüneyt Yılmaz: Seçildiğin günden beri AKP'ye geçeceğin iddiaları karşısında hep sessiz kaldın. Biz senin niyetini anlamıştık zaten. Binlerce insanın emeği ve ümidini bilerek sattın. Biraz izzeti nefs taşıyorsan sadece İYİ partiden değil vekillikten de istifa edersin. Yazıklar olsun.

Haluk Temel: İYİ partinin vizyonu bitmişti, Nebi başkanın rahatsız olduğu herhalinden belliydi, seçimden bu yana mecliste tek başına çalışan ve milletin içinde olan Eskişehir'in tek vekilidir, AK Partide yoluna daha iyi devam edecektir

Hakan Uslu: AKP'ye ne zaman geçiyorsunuz? Aylar önce biliyorduk gemiyi terkedeceğinizi.

"7 KASIM'DA AKP SAFLARINA KATILACAK"

Zafer Partisi Eskişehir İl Başkanı Bayram Bingöl de yaptığı açıklamada, Nebi Hatipoğlu'nun AKP saflarına katılacağını belirterek şunları söyledi:

"Seçim öncesinde Zafer Partisi olarak söylediğimiz gibi inanarak ve güvenerek oy verdiğiniz İyi Parti'den seçilen Nebi Hatipoğlu partisinden istifa etti ve gelen bilgilere göre 7 Kasım 2023'de AKP safalarına katılacak.

Oylarınız göz göre göre AKP'ye geçmiş olacak. Atatürk çizgisinde Türk Milliyetçisi İyi Partili Eskişehirlilere ve tüm Türkiye'deki İYİ Parti seçmenlerine sesleniyorum. Bizim içimizde dışımızda bir! Gelin Zafer Partisi çatısı altında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı şekilde Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın yanında vatanımızı ve ailemizi savunalım."