Diyabet hastalarının kabusu!

Diyabet hastalarının korkulu rüyası nöropati kişinin hayatını kabusa çeviriyor.

Diyabet hastalarının kabusu!


Nöroloji Uzm.Dr. Serpil Kıroğlu Yön, diyabet hastalarının korkulu rüyasının ‘Diyabetik nöropati’ olduğunu belirtti. Diyabetik nöropatinin hastalarda farklı şekillerde görüldüğünü ifade eden Dr. Yön, “Vücudunda yanma, batma, acıma, uyuşma, hissizlik olur. Henüz diyabeti tespit edilmemiş bazı hastalarda nöropatik yakınmalar ilk bulgu olabilir. Cinsel fonksiyon bozukluğu, mide bağırsak sistemi ile ilgili şikayetler, terleme ve çeşitli kardiyovasküler şikayetler olabilir” dedi.

Diyabeti hekimler konuştu! Diyabeti hekimler konuştu!

Diyabetik nöropati hakkında bilgi veren Nöroloji Uzmanı Dr.Serpil Kıroğlu Yön, diyabet hastalarının yaşam kalitesini etkileyen en önemli tutulumlardan birinin sinir sistemine olan etkileri olduğunu ifade etti. Diyabetin periferik sinir sistemi tutulumuna ‘diyabetik nöropati’ denildiğini kaydeden Dr.Yön, “Örneğin gece sabaha kadar ayakları elleri yanan, batışan, sıcak basan üzerine çarşaf dahi değdiremeyen birini düşünün, vereceğimiz bir tek ilaçla şikayeti rahatlayabilir. Ya da ayaklarındaki hissizlikten dolayı ayak yaraları olan bir diyabet hastasının yara kontrolü ve diğer önlemlerle belki de ileride o bacağın kangren ve kesilmesini önleyebiliriz” dedi.

Her gün on bin adım! Her gün on bin adım!

EL VE AYAKLARDA BAŞLIYOR 

Diyabetik nöropatinin hastalarda farklı şekillerde görüldüğünü söyleyen Uzm.Dr.Serpil Kıroğlu Yön, “En sık el ve ayakların uç kısımlarından başlar, yukarı doğru yayılır. Yanma, batma, acıma, uyuşma, hissizlik olur. Güçsüzlük, kaslarda erime ve otonom şikayetler de eşlik edebilir. Hastaların kan şekeri genellikle yüksektir. Henüz diyabeti tespit edilmemiş bazı hastalarda nöropatik yakınmalar ilk bulgu olabilir. Yeni tanı konulmuş kan şekeri yüksek nöropatisi olan bir hastada, şeker hastalığı tedavisi ile şikayetlerde düzelme görülebilir.

Türkiye'de 6.5 milyon insan tehlike altındaTürkiye’de 6.5 milyon insan tehlike altında

Cinsel fonksiyon bozukluğu, mide bağırsak sistemi ile ilgili şikayetler, terleme ve çeşitli kardiyovasküler şikayetler olabilir. Ayağa kalkınca baş dönmesi, baygınlık ile pozisyona bağlı tansiyon düşüklüğü sık bir bulgudur. Yine şeker krizi esnasında nöropatik yakınmalar artabilir, kriz tedavisi ile düzelme görülebilir. Diyabetik nöropatinin önlenmesi ve tedavisinde ilk basamak kan glikoz düzeyinin iyi kontrol altında tutulmasıdır. Bununla beraber diyabetik nöropatinin ağrı, duyu bozuklukları ve otonom bozukluklar gibi semptomlarına yönelik tedaviler, hastanın yaşam konforunu etkilemesi nedeniyle özel bir önem taşır” diye konuştu.

 

Loading...