En iyi multimedya sistemleri hangileri?

Her otomobil için vazgeçilmez olan bir donanım var, "radyo"! Günümüzde ise bu sistemler artık aldı başını gidiyor. Dokunmatik ekranlı, video klip oynatan, telefonunuzun internetinden kendini güncelleyebilen gibi olabildiğince farklı özelliğe sahip multimedya sistemleri artık standart donanım olarak sunuluyor. Peki bunların en iyileri hangileri?

En iyi multimedya sistemleri hangileri?

Teknolojinin ucuzlamasıyla birlikte otomobiller de iyice teknolojik donanımlara sahip olmaya başladı. Bundan 10 sene önce bir otomobil alacak biri  için vazgeçilmez olan en önemli donanım klima ve ABS gibi sistemler iken şimdi daha teknolojik iç mekana ve donanımlara sahip olan araçları tercih edebiliyoruz. Teknolojinin en erişilebilir ürünü olan dokunmatik ekranlı, multimedya sistemleri bu konumuzun odak noktası. İşte en iyileri…

Audi MMI

audimmi-kopya

BMW’nin iDrive teknolojisine benzeyen bu sistem, orta konsolda bulunan bir tuş tarafından kolayca kontrol edilebiliyor. Kullanılan modele göre navigasyon, sürüş bilgileri, radyo, harici bellek, bluetooth ile bağlanılabilirlik gibi özellikleri kullanıcısına sunuyor. Bu sistemde kullanılan ara yüz, grafikler ve hızlı cevap verme bir çok modelde kullanılan sistemlerden daha iyi…

audi-mmi2-kopya

BMW iDrive

shutterstock_625705154-kopya

Bu pazardaki en sezgisel çalışma şekline sahip olan sistemdir iDrive. Alışması ve kullanması çok zamanınızı almaz, hemen adapte olabilirsiniz.  Vites kolunun arkasında kalan döner tuş sayesinde tüm sistemi kontrol edebiliyorsunuz. Kullanılan modelin donanım seviyesine göre navigasyon, telefon, harici bellek, araç bilgileri, servis randevu bilgileri gibi birden fazla özelliğe ulaşabilirsiniz.

shutterstock_625705127-kopya

Ford SYNC 3

ford-sync-32-kopya

Dokunmatik ekran üzerinden kolayca erişebileceğiniz menüleri size sunan bu sistem Ford’un en yeni modellerinde kullanılıyor. Dörde bölünmüş olan ekran üzerinden, iklimlendirme, navigasyon, ses sistemi ve aracınız hakkında bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Direksiyon üzerindeki tuşlardan da kontrol edebileceğiniz bu sistem, sesli komut özelliğine de sahip. Ancak ekran dokunmatik hassasiyeti daha iyi olabilirdi…

ford-sync-3-kopya

Jaguar InControl

shutterstock_764324173-kopya

Jaguar ve Land Rover modellerinde kullanılan bu sistem, her hangi bir kumanda üzerinden değil de dokunmatik ekran üzerinden kontrol edilebiliyor. Özellikle büyük ekranlı olan sistemle çalışmak oldukça kolay. Ek olarak ekranın yanında bulunan tuşlar sayesinde spesifik menülere ulaşmak için çıkmaz sokaklara girmenize gerek kalmıyor. Dokunmatik hassasiyetinin biraz daha fazla olması kullanıcının işlerini kolaylaştırabilir.

shutterstock_764324176-kopya

Mercedes COMAND

mercedescomand-kopya

Mercedes markasının multimedya donanımı yazılımı sistemi… Bu sistem hayatımıza tam karmaşık olarak yeni C-Serisi ile girmişti. Şimdiki modellerde kullanımı oldukça kolaylaştırılan sistem dokunmatik ekran içermiyor. Bunun yerine ön konsolda yer alan ya da touchpad’in içinde yer alan döner tuşla sistemi kullanıyorsunuz. Alışması biraz uzun sürse de alıştıktan sonra oldukça kullanışlı olan bu donanım sürüş bilgileri, araç bilgileri, multimedya, bağlanılabilir telefon, araç özellikleri gibi birden fazla bilgiye ulaşmanızı sağlıyor.

mercedes-comand-scroll-wheel-kopya

Opel Intellink

opelintellink1-kopya

Opel ve Vauxhall markalarının kullandığı bu sistem dokunmatik ekran üzerinden Android tabanlı bir yazılım gibi çalışıyor. Ekran üzerinden araç bilgilerine sürüş detaylarına, müzik sistemine, iklimlendirmeye, yol bilgisayarına, bağlanabilir telefonunuza (Apple CarPlay ve Android Auto destekliyor) ve harici bellek cihazlarınıza erişebiliyorsunuz. Dokunmatik hassasiyetindeki bazı gecikmeler ve menüler arası geçiş daha hızlı olabilirdi.

opelintellik2-kopya

SEAT Full Link

seatfulllink1-kopya

SEAT marka otomobillerde kullanılan bu yazılım, şuana kadar kullandıklarınızın en iyisidir desek yalan söylemiş olmayız. Bu sistem hem dokumatik ekran üzerinden hem de ekran çevresindeki tuşlardan kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Ekran sezgisi ise oldukça ileri seviyede, parmağınızı ekrana yakınlaştırdığınızı anlayan sistem size hemen cevap veriyor. Full Link yazılımı hem Apple CarPlay hem de Android Auto’yu destekliyor. Aracın sürüş bilgilerine, arıza kayıtlarına, navigasyona, telefonunuza ve harici bellek gibi ekstra olan her cihaza kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

seatfulllink2-kopya
Loading...