Aytunç ERKİN
Aytunç ERKİN

Enver Altaylı’nın AKP’li vekil ve danışmanla ilişkisi

SADECE CHP VE İYİ PARTİLİ İSİMLERLE GÖRÜŞMEDİ…

Kelime anlamı olarak demans, Latince mens yani zihin kelimesinden türetilmiştir. Demans ise zihnin yitirilmesi anlamına gelmektedir. Bununla beraber demanslar, özellikle Alzheimer demansı bir anda oluşmaz, belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar ve ilerleyicidir. Bazı demanslar ise vücuttaki bir maddenin eksikliğine ya da bir maddenin ya da ilacın yan etkisine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu tip demanslar genellikle ilerleyici olmaz ve geri dönüşü vardır.

Bu tıptaki tanımı… Ya siyasetteki demans!

Örneğin…

Eski MİT mensubu, 1990'lardan bu yana Fetullah'ın Orta Asya açılımının mimarı Enver Altaylı'yla ilgili yazılanlara baktıkça özellikle iktidara yakın kalemlerin iddialarını okuyunca şaşırıyorum! Neden mi?

Sanki… Enver Altaylı ismiyle yeni karşılaşmışlar ve sadece İYİ Parti ile CHP üzerinden bir ilişki kurmaya çalışıyorlar!

Evet, bu durum şaşırtıcı!

Açalım…

Enver Altaylı

İddianamenin iktidar bölümü

İktidara yakın bir kalem şunları yazmış: “…Ümit Özdağ, İYİ Parti'nin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun FETÖ ile ilişkili olduğunu iddia ediyor ve araya da ‘FETÖ yöneticisi ve askeri casusluk' suçlarından yargılanan dayısı Enver Altaylı ile görüştüğünü sıkıştırıyordu. Bu tespit ister istemez akla şu soruları getiriyordu: Peki, Enver Altaylı İYİ Parti'den başka kimlerle görüştü? Mesela Buğra Kavuncu, dayısı Altaylı ile o görevlere gelmeden önce görüşmüş müydü? Ya da İP Milletvekili Ahat Andican'ın Altaylı ile bir görüşmesi oldu mu? Bu sorular aklıma Altaylı'nın iddianamesini getirdi. Biliyorsunuz o iddianamede Altaylı'nın tutuklanmadan önce görüştüğü çok sayıda isim vardı ve onlardan biri de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun siyasi danışmanı ve ‘kontrollü darbe' sözünün mucidi Rasim Bölücek'ti…”

O yazarın aklına Enver Altaylı iddianamesi gelmiş ve iddianamedeki CHP bölümüne takılmış…

Peki ya iddianamenin AKP yani iktidar bölümü nerede?

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği Enver Altaylı hakkındaki iddianameye bakalım…

Arslan ve Torlak'la görüşmüş

Enver Altaylı polis ve savcılıkta şu bilgileri vermiş:

“… 15 Temmuz öncesinde Ankara'ya gelmemin nedeni dostlarımı ziyaret maksatlıydı. Genelde Türkiye'ye geldiğimde Ankara'daki dostlarımı ziyaret ederim. 15 Temmuz öncesi Ankara'ya gelişim de aynı nedenleydi. Ben aynı şekilde hatırladığım kadarıyla o gelişimde Süleyman Sazak, Furkan Torlak gibi dostlarla görüştüğümü hatırlıyorum. 15 Temmuz gecesi Turan Güneş'teki evimdeydim. Gece boyunca hiçbir yere çıkmadım. Kimseyle yüz yüze görüşmedim. Hava karardıktan sonra uçakların seslerini duydum. Hatırladığım kadarıyla eşimle görüşmüştüm. Yine Rasim Bölücek isimli ahbabımla görüşmüştüm. Yine Nizamettin Afşar ile telefonda görüşmüş olabilirim. Kendisine ne olup bittiğini sormuş olabilirim. Gece telefon konuşması yaptıklarımdan Furkan Torlak, Polis Akademisi'nde akademisyendir. Darbe girişimi olduğunu öğrenince kendisinin emniyetle irtibatını da biliyordum. Bu nedenle ona ‘al silahını, bu hainlere karşı savaş, neredeysen ihtiyaç varsa ben de geleyim' dedim. O da bana ‘gerek yok Enver amca biz onlara yeteriz' dedi. Erol Olçak ve Mücahit Arslan'ı da telefonla aradığımı hatırlıyorum. Erol'a ulaşamamıştım. Sonra Mücahit Arslan'la görüştüm. Kendisi bana Erol Olçak'a kendisinin de ulaşamadığını söylediğini hatırlıyorum. Sonra Erol Olçak'ın şehit edildiğini Mücahit Arslan'dan öğrendim.

Kim bu Mücahit Arslan? AKP Ankara Milletvekili ve iktidarın en önemli isimlerinden…

Kim bu Furkan Torlak? AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in danışmanı…

SORU ŞU: Neden Enver Altaylı'nın İYİ Parti ve CHP ilişkisi gündemde? İktidarla olan ilişkisi sorgulanmıyor?

Loading...