Bir gece ansızın yine ÖTV zammı!

Türk halkı yine bir gece ansızın ÖTV zammıyla şoke oldu. Herkes kurlardaki aşırı yükselme nedeniyle 2 yıldır güncellenmeyen ÖTV matrah (vergisiz fiyat) dilimlerinde yüzde 20’nin üstünde bir artış beklerken, hükümetten zam kararı çıktı. Bu hamleyle BMW'nin 3 serisi 60 bin liradan fazla fiyat artışıyla 491 binden 550 bin liraya yükseldi.

Bir gece ansızın yine ÖTV zammı!

Önceki gece Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı kararıyla  yüzde 45 ve 50'lik en alt ÖTV dilimlerde matrah sadece 15 bin TL artırılarak güncellenirken, yüzde 60, 100, 110 ve 130'luk ÖTV dilimleri ise sırasıyla yüzde 80, 130, 150 ve 220'ye yükseldi.

Yani bu düzenlemeyle en alt 2 dilimde yapılan güncelleme fiyatlara sadece yüzde 3 ila 6 arasında indirim olarak yansırken, orta ve üst segment araçların fiyatları ise ÖTV artışlarıyla yüzde 13 ila 23 arasında zamlandı.

Otomotiv sektörü yeni ÖTV oranlarına ne dedi? İlginizi Çekebilir Otomotiv sektörü yeni ÖTV oranlarına ne dedi?

ÖNCE KAMUDAN BAŞLANMALI

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan düzenlemeyle ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı: “Maliye politikası değişikliğiyle, yüksek fiyatlı ithal otomobillere olan talebin düşük ÖTV oranına tabi otomobillere yönelmesi, bu kapsamda daha az yüksek fiyatlı otomobil ithal edilmesi, yerli otomobil satışının artması, buna bağlı ithalatın miktarının azalması ve kompozisyonunun değişmesi suretiyle daha az ithalat bedeli ödemesi yoluyla cari açığın azalmasına olumlu katkı vermesi hedeflendi.”

Bize layık görülen bu İlginizi Çekebilir Bize layık görülen bu
Loading...