1974’ün sonlarında, Yazar Denis Lehane dokuz yaşındaydı. 

Arabayla Güney Boston’dan geçip Dorchester’a doğru eve giderlerken babası hatalı bir dönüş yaptı. Kendilerini Güney’in ana caddesinde, Broadway’de buldular. Karma okul servislerine karşı düzenlenmiş bir protesto mahalleyi kasıp kavuruyordu. Geceydi ve okullardaki ırk ayrımcılığının sona ermesi gerektiği fikrini destekleyen kişilerin kuklaları ateşe veriliyordu. 

Lehane, çok korkmuştu. 

Beş çocuğa sahip İrlanda kökenli bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Denis Lehane yaratıcı yazarlık üzerine eğitim aldı. Yazdıkları sinema ve televizyonun da ilgisini çekti. Örneğin ‘Gone, baby, gone’ 2007 yılında Ben Affleck tarafından ‘Kızımı Kurtarın’ adıyla beyaz perdeye aktarıldı. 2003’te Clint Eastwood, yazarın Gizemli Nehir adlı eserini sinemaya uyarladı. Leonarda Di Caprio’nun başrolünde olduğu Zindan Adası yine dikkat çeken yapımlardan biri oldu. The Wire, Castle ve Boardwalk Empire gibi Türk izleyicisinin de sevdiği dizilerin senaristliğini yaptı. 

Lehane’in 2023 Polisiye Edebiyat Büyük Ödülü kazandığı ve Türkçe’ye Saga Kitap tarafından basılan yeni kitabı ‘Ayrılan Yollar’ da yine yapımcıların ilgisini çekecek türden bir yapıt. 

Zaten Lehane’in öyle bir dili var ki, aslında siz okurken her şey gözünüzün önünde canlanıyor. 

Haziran 1974'te Yargıç W. Arthur Garrity Jr., fiili ırkçılığı sona erdirmek için Boston’daki siyahi ve beyaz öğrencilerin servisle öğrenci taşıyarak, entegre edilmesi emrini verir. ‘Ayrılan Yollar’ bu emrin ardından yaşanan çalkantılı ayları konu alıyor.

Programın ilk aşaması, 12 hafta sonra şehrin en fakir iki mahallesinde; beyazların yaşadığı Güney Boston ve Siyah Roxbury’de başlar.

Güney Boston'da protestolar patlak verir. Oradaki ebeveynler, politikanın devam etmesi halinde çocuklarını Eylül ayında okula göndermeyeceklerini söyler. 

O çalkantılı yaz, Dennis Lehane'nin mükemmel ve korkusuz yeni romanı ‘Ayrılan Yollar’ın arka planını oluşturuyor. 

Kahraman 42 yaşındaki Mary Pat Fennessy, ailesinin borçlarını ödemek için iki vardiya çalışan ve yine de geçinemeyen bir kadındır. Southie'nin toplu konut projelerinden birinde ikamet eder. İlk kocası genç yaşta ölür. Oğlu Vietnam'dan döndükten sonra aşırı doz uyuşturucudan hayatını kaybeder. İkinci evlilik kocasının kitap okumaya başlaması ve kendisiyle konuşacak bir şeyi kalmaması nedeniyle biter. Geriye kalan tek şey ergenlik çağındaki kızı Jules'tur.

Bir gece Jules arkadaşlarıyla dışarı çıkar ve bir daha geri dönmez. 

Ortadan kaybolduğu gece, genç bir Siyah adam, homojen bir bölge olan Güney Boston'daki bir metro istasyonunda ölü bulunur ve orada bir Siyah'ın varlığı bile herkesin kafasını karıştırır. 

Gizem, sorulara yansır: Jules nereddir? İstasyondaki adama ne olmuştur? Peki bu iki olay birbiriyle bağlantılı olabilir mi?

Mary Pat, burada yaşadığı süre boyunca tek bir şey öğrenmiştir. Southie sakinlerinin birbirlerinden başka güvenecek kimseleri yoktur. 

Fakat son çocuğu da elinden kaydığında bunun da koca bir yalan olduğunu anlar. 

Her şeyi, özellikle de mahallede kendilerine sadakat sözü verenleri koruduğunu iddia eden yerel gangster Marty Butler ve ekibini sorgulamaya başlar.

Nihayetinde, tek başına ve kaybedecek hiçbir şeyi kalmadığında, gerçeği ortaya çıkarmak için herkesle savaşmaya, hatta Butler'ın kendisiyle bile yüzleşmeye hazır hale gelir. Şiddete başvurur… 

Bir annenin canı acıdığında, yüreği söküldüğünde neler yapabileceğini izlerken inanamayacaksınız. 

Nefret ve şiddetin, ırkçılığın bir nesilden diğerine nasıl aktarıldığına şahit olacaksınız. 

Denis Lehane’in ‘Ayrılan Yollar’ romanı bu Pazar kitap tavsiyemdir…

KADIN KADININ YURDUDUR

Çarşamba akşamı ünlü yönetmen Serdar Akar’ın yeni çektiği filmi ‘Kadınlara Mahsus’un galasına katıldım. Senaryosunu Nergis Otluoğlu Akoğlu’nun kaleme aldığı film, kocasından, sevgilisinden dertli 8 kadının kişisel dönüşüm kampında bir araya gelmesini anlatıyor. Kendilerini çıkmazda hisseden kadınların birbirlerine omuz verince, önyargısız dost olunca nasıl iyileştirici olduklarını anlatıyor. İçlerinden birinin kocasının metresine ve oğluna sahip çıkmaları, kadınlığın vicdan ve adalet tarafını çok iyi vurguluyor. Yani ‘kadın kadının kurdu’ değil, ‘kadın kadının yurdudur’ diyor. Filmin başrollerini Melisa Aslı Pamuk, Şebnem Sönmez, Başak Parlak, Ceyda Düvenci, Aslı Tandoğan, Elifcan Ongurlar, Müjde Uzman, Merve Çağıran ve Yurdaer Okur gibi isimlerin bir araya geldiği filmi erkek arkadaşınız, sevgiliniz ya da eşinizle izleyin. Bu filmden öğrenecekleri çok şey var.