Muğla’nın Milas ilçesinde Fethiyeli emekli öğretmen Necdet Bardak’ın, mareşal Atatürk kılığına girdiği bir etkinlikte masalarda oturanları selamlaması tepkiye neden oldu. ADD Genel Başkanlığı da yazılı açıklama yaptı. Açıklamada “Atatürkçü Düşünce Derneği olarak öncelikle belirtmek isteriz ki adını taşımaktan onur duyduğumuz kurucumuz ve kurtarıcımız Büyük Atatürk’ün bu tür gereksiz gösterilerle anılmasını katiyen doğru bulmuyoruz” denildi. Milas ADD Şubesi yöneticilerine soruşturma açıldığı duyuruldu.Muğla’nın Milas ilçesinde Fethiyeli emekli öğretmen Necdet Bardak’ın , ADD Milas Şubesi tarafından 26 Ekim 2023 tarihinde bir düğün salonunda düzenlenen 100. yıl etkinliğinde katılımcıları Mareşal Atatürk kılığına girerek selamlamasına tepki yağdı.

Milas ADD Şube Başkanı Veysel Özel ile Bodrum ADD Şube Başkanı Ümit Baltutan'ın ardından ADD Genel Merkezi de konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

"BÜYÜK ATATÜRK’ÜN BU TÜR GÖSTERİLERLE ANILMASINI DOĞRU BULMUYORUZ"

Açıklamada “26 Ekim 2023’de Milas şubemiz tarafından düzenlenip görüntüleri 11 Kasım 2023 tarihinde sosyal medyaya düşen etkinlikte kendisini değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e benzeterek mareşal üniformasıyla masaları dolaşıp selam veren şahsın yaptığı yakışıksız gösteri kamuoyunda, basında ve sosyal medyada olduğu gibi tarafımızdan da tepki ve üzüntü ile karşılanmıştır. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak öncelikle belirtmek isteriz ki adını taşımaktan onur duyduğumuz kurucumuz ve kurtarıcımız Büyük Atatürk’ün bu tür gereksiz gösterilerle anılmasını katiyen doğru bulmuyoruz. Atatürk’ün çağı aşan ideolojisini, ülkemiz ve dünya siyasetine yön veren fikir ve politikalarını, yarattığı eşsiz aydınlanma devrimi böyle sembollerle tanımlanamayacak kadar değerli ve önemlidir” ifadeleri kullanıldı.MİLAS DERNEK ŞUBESİ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI

Açıklamanın devamında "Milas Şubemizin etkinliğinde yaşanan bu müessif olayı Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi olarak tasvip etmediğimizi, konuyla ilgili gerekli incelemelerin kurullarımızca yapılmakta olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz" denildi.