Avrupa adeta yanıyor: Bugün İngiltere’de sıcaklıkların rekor kırması bekleniyor

Avrupa'yı etkisi altına alan sıcak hava dalgası hayatı felç ederken, 1000'den fazla kişinin de ölümüne neden oldu. Bugün, İngiltere, tarihinin en sıcak gününe hazırlanırken, halk da göl kenarlarına ve havuzlara akın etti.

Avrupa adeta yanıyor: Bugün İngiltere’de sıcaklıkların rekor kırması bekleniyor

Avrupa’da hayatı felç eden ve binlerce kişinin ölümüne neden olan aşırı sıcaklar etkisini sürdürüyor.

İngiltere’de yüksek seviyede seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle ülkenin büyük bölümü için kırmızı alarm verildi. Bugün ülkenin bazı bölgelerinde hava sıcaklıklarının 43 dereceye kadar yükselmesi bekleniyor. İngiliz halkı tarihin en sıcak gününe hazırlanırken, serinlemek isteyenlerin adresi ülkenin en büyük milli parkı Lake District (Göller Bölgesi) oldu.

En sıcak güne hazırlanan İngiltere’de bazı hastanelerde ameliyatlar iptal edilirken, elektrik kesintileri yaşanmaya başladı ve bazı yolların erimesi seyahatlerin aksamasına neden oldu.

Dün İspanya ve Portekiz'de 1027 kişinin Sıcak Hava dalgası nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Avrupa'da aşırı sıcakların tetiklediği orman yangınları da sürüyor. Fransa’da sıcaklıklar 42 derecenin üzerinde seyrederken ülkenin güneybatısındaki iki büyük yangın 140 bin dönümden fazla bir alanın yok olmasına neden oldu.

İspanya’da ise orman yangınları sebebiyle 3 bin 500’den fazla kişi yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kaldı. Güneyden kuzeybatıdaki Galiçya'ya kadar devam eden 20 ayrı yangında 45 bin dönümlük arazi yok oldu.

Öte yandan dün Avrupa Komisyonu'nda görevli araştırmacılar, Avrupa Birliğinin son sıcak hava dalgası yüzünden yarısının kuraklık riski altında olduğunu açıkladı. Komisyonun raporunda, AB topraklarının yüzde 46'sının kuraklıktan etkilendiği, mahsullerin su kıtlığından zarar gördüğü belirtildi.

Sıcak hava dalgasının hafta sonuna doğru Türkiye’ye de gelmesi bekleniyor.

Avrupa'da kırmızı alarm verildi İlginizi Çekebilir Avrupa'da kırmızı alarm verildi Avrupa'da aşırı sıcaklar hayatı kabusa çevirdi: 1000'den fazla ölü, yollar eridi, okullar kapatıldı İlginizi Çekebilir Avrupa'da aşırı sıcaklar hayatı kabusa çevirdi: 1000'den fazla ölü, yollar eridi, okullar kapatıldı Sıcak hava dalgasında nasıl hayatta kalınır? Çay içmek serinletir mi? İlginizi Çekebilir Sıcak hava dalgasında nasıl hayatta kalınır? Çay içmek serinletir mi?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...