Beylikdüzü’nde araç kurşun yağmuruna tutuldu. Azerbaycanlı mafya lideri Salifov’un yeğeni yaralandı.

Başakşehir’de Gürcü ve Çeçen mafyası cadde ortasında çatıştı. 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

İstanbul İstinyepark’ta lüks bir restoranda Gürcü ve Azerbaycanlı mafya 250 milyon euroluk kara para paylaşımından ötürü çatıştı.

Sırp mafya lideri Zeliko Bojanic Sarıyer’de yakalandı.

İstanbul’da öldürülen Kafkas mafyasından Elnur Gasimov Beşiktaş’ta öldürülen mafya babası Rövşen Caniyev’in adamı, onları öldürenler de Azerbaycanlı mafya lideri Lotu Quli’nin adamı çıktı.

Trabzon’da Gürcü mafya lideri Rezo Tiflis lakaplı Revaz Lordkipanidze Bulgar plakalı bir araçtan açılan ateş sonucu öldürüldü.

Tacikistan uyruklu çeteler Fatih’te çatıştı.

İstanbul’daki bir AVM’de İranlı ve Gürcü mafya üyeleri çatıştı.

Balkan mafyasının önemli ismi Karadağlı Jovan Vukotiç rakip Sırp çete tarafından Mecidiyeköy’de öldürüldü.

Kazak mafya lideri Arman Dikiy, İstanbul’da Rus ve Azerbaycanlı iş insanlarını kaçırıp milyon dolarlarına el koydu.

İstanbul’da lüks bir rezidansın altındaki lüks restorana motorla gelenler ateş açtı. İçeridekiler silahla karşılık verdi. Restoranda saldırıya uğrayan 5 İsveçli kaçtı ama yakalandılar. Turist vizesi ile gelmiş, Türkiye’den silahlar ve mermi almışlardı. Gazeteci Timur Soykan yazınca ortaya çıktı. Çatışmanın yaşandığı lüks rezidansta ‘Kürt Tilkisi’ lakaplı İsveç’in en önemli mafya lideri Rawa Majid’in evi vardı! İşin daha da ilginci, Kürt Tilkisi Türk vatandaşı yapılmıştı!

Diyarbakır’da üç Afrika uyruklunun yönettiği Safari Çetesi çökertildi.

ABD ve Avustralya’nın kırmızı bültenle aradığı Comanchero Çetesi’nin lideri Hakan Reis İstanbul’da yakalandı.

Belçika’nın uyuşturucu baronu ‘Kara’ lakaplı Faslı Abdelilah Türkiye’de yaptığı kayak tatilinden dönerken yakalandı.

Hırvat uyuşturucu baronu Polic, Avrupa’nın en büyük uyuşturucu kartelinin lideri Hırvat Nenad Petrak İstanbul’da yakalandı.

Sarıyer’de yakalanan birinin kim olduğu Brezilya’daki bir davada belli oldu. Waleed Issa Khamayis  2015-17 arasında sadece iki yılda Avrupa’ya 8 ton kokain sevkiyatı yapan küresel bir barondu ve kaç yıldır işi Türkiye’den idare ettiği bilinmiyordu!

Türkiye’de yakalanan Dritan Rexhepi’nin Avrupa’nın uyuşturucu kartellerinden Kompania Bello’nun lideri oldu ortaya çıktı.

İtalya’da yıllardır aranan uyuşturucu baronu Luciano Camporesi Türkiye’de yakalandı.

10 milyar dolarlık uyuşturucu ticaretini yöneten kartelin ikinci adamı Isaac Bignan 15 Haziran 2023’te Isparta’da yakalandı. İyi halinden(!) olacak ev hapsi kararı verildi. Kara Mamba lakaplı baron İstanbul Büyükçekmece’deki evinden(!) kaçarken bir kez daha yakalandı!

Son olarak Belçika’da uyuşturucu dağıtımı yapan kartelin elebaşı İngiliz uyruklu Mohammed Zakir Miah ile Çin uyruklu Chen Xuefeng İstanbul’da yakalandı.

Uluslararası suç örgütü Comanchero ile ilgili soruşturmada ise yeni detaylar ortaya çıktı. Örgütün yakalanan önemli ismi, Avustralya’nın en çok arananlarından biri olan Afgan Masood Zikra’nın iki yıldır Türkiye’de yaşadığı ve müteahhitlik yaptığı belirlendi!

Yaz yaz bitmiyor. Örneklerin çokluğuna bakılırsa burada rahatları yerinde. İstanbul Organize Suçlar eski müdürü Adil Serdar Saçan’a göre Suriye mafyası da var!

AKP’de en uzun süre içişleri bakanlığı yapan Süleyman Soylu’nun bir bildiği vardı ki TRT’de özetlemişti: En azılılar bize geliyor!

***

Yılmaz Güney’in 1970 yapımı Umut filmi var. Filmde Cabbar (Yılmaz Güney) Adana’da faytonculuk yapan borç içinde yüzen yoksul bir aile babası. Yetmezmiş gibi bir gün faytonuna zengin bir adam lüks arabası ile çarpıyor. Atlarından biri ölüyor. Karakola gidiyorlar. Komiser zengin adamı oturtup ayran ısmarlarken mağdur olan Cabbar’a suçlu oymuş gibi şarlıyor, kovuyor onu!

Paran, arkanda dayın, adamın varsa hırsız, uğursuz, üçkağıtçı, katil bile olsan daima sıyırıyor izzet ikram görüyordun. Biz böyle büyüdük işte!

Yetmedi... Son 21 yılda dünyaya açıldık. Daha da kirlendik.

Ekmek teknemiz, doğduğumuz, yaşadığımız ve ölünce toprağına gireceğimiz memleketimize çarpan çarpana. Arabacı Cabbar gibiyiz, ortada kalakaldık derken Somali Cumhurbaşkanı’nın iki eşinden olma 7 çocuğundan biri, Muhammed Hasan Şeyh Mahmud İstanbul’da kurye Yunus Emre Göçer’e arkadan çarpıp öldürdü.

Kaçtı falan dense de ne kaçması. Devletimizin savcısı tarafından ve de karakoldan uğurlandığı ortaya çıktı!

Diyeceksiniz ki kardeşim Umut filminden karakol sahnesini niye anlattın o zaman, Somali 1374 dolarlık kişi başı gelirle dünyanın en fakir dördüncü ülkesi!

O rakam Somalili garibanları bağlar...

2012-2017 arasında 1. cumhurbaşkanlığı döneminde büyük yolsuzluklar, medyaya yönelik kısıtlamalar ve gücün kötüye kullanımı ile anılınca girdiği seçimi kaybeden, ‘Rabbimiz affetsin bir daha böyle şeyler yapmayacağım’ diye söz verince de 2022’de ikinci kez Somali cumhurbaşkanı seçilen Hasan Şeyh Mahmud’u ve ailesini bağlamaz.

Somali cumhurbaşkanının oğlundan sonra Yemenli bakan oğlu sahneye çıktı. Türkiye’de yaşayan Yemen eski savunma bakanının oğlu Musaeed Hussein arabası ile Beyoğlu’nda yaşlı bir kadına çarparak ağır yaraladı. Ailecek burada oldukları, Yemen dünyanın en fakir ülkesi olduğu, savaş ve açlık sorunu devam ettiği, Türkiye’den de çok memnun oldukları için kaçmayı aklının ucundan bile geçirmedi! Kaçmaya gerek de yoktu zaten, ifadesi alınıp serbest bırakılmıştı.

Yani bizim karakolda durum aynı, tek fark değişen isimler!

Babası cumhurbaşkanı olan Şeyh Mahmud, babası bakan olan Musaeed, Afgan Masood, Çinli Xuefeng, Kara Mamba, Camporesi, Rexhepi, Khamayis, Abdelilah, Rawa Majid, Lordkipanidze, Lotu Quli ve Türkiye’de at koşturan niceleri...

Tüy dikme notu... Cumhurbaşkanı babasına koşan Mahmud’u araştırırken Somali ile Türkiye arasındaki benzerlikler dikkatimi çekti. Aşırı kuraklığın ardından gelen yağış, ülkenin bir bölümünde hala etkili olan seller ve devam eden iç savaş yüzünden 3.5 milyon insanın açlık tehlikesi ile boğuştuğu bu ülkenin milletvekilleri 10 Aralık’ta hep birlikte el kaldırıp maaşlarını 5 bin ABD dolarına çıkardı! Ülkenin para birimi mi? Somali Şilini. 1 dolar 571 şilin ediyor. Benzerlik bu kadar mı? Maaş artışı oylamasından birkaç saat önce ülkenin afet kurumu selden etkilenen bölgelere gıda taşımak için ellerinde fon kalmadığını açıkladı!