Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yetki kavgası gölde balık bırakmadı
Yetki kavgası gölde balık bırakmadı
Manisa’nın Marmara Gölü’nde, elektro şok cihazı ile kaçak avlanmayla mücadelede iki kurum yetki karmaşası yaşayınca olan balıklara oldu. Şok cihazıyla yapılan avlanma nedeniyle gölde balık kalmadı. Balıkçılıkla geçinen 244 nüfusluk köy halkı, balık yerine sinek avlamaya başladı.
Mustafa SARIİPEK
Yaşam 13 Haziran 2019 - 11:27

Manisa'ya bağlı Gölmarmara ilçesinin sınırları içindeki Marmara Gölü'nde elektroşok cihazlarıyla gerçekleştirilen kaçak avlanmayla mücadele için DSİ (Devlet Su İşleri) ile Jandarma arasında yaşanan yetki karmaşası nedeniyle gölde balık kalmadı. En büyük zararı gören balıkçı köyü olarak bilinen Tekelioğlu Köyü Muhtar azası Mehmet Erefe, “244 nüfuslu köyde 150 balıkçı var ve böyle giderse açlığa mahkum oluruz” dedi.

TEK GEÇİM KAYNAKLARI BALIKÇILIK

“Nüfusunun çoğunluğu balıkçılık ile geçimini sağlayan köyde, pek çok çeşit balık yetişiyor” diyen Erefe, “Marmara Gölü'nde sazan, yayın, yılan, levrek, İsrail Sazanı gibi balık ile Kerevit yetişiyor. Bölgemiz Türkiye'nin ilk organik köyüydü fakat artık masrafları bile karşılayamaz olunca ne zeytin ve ne de üzümle uğraşamaz olduk. Balıkçılık tek geçim kaynağımız ama böyle giderse yakında o da bitecek ve hepimiz perişan olacağız” ifadelerini kullandı.

AĞ YERİNE ELEKTROŞOK KULLANILIYOR

Kaçak avcıların hiçbir kuralı dinlemediklerini belirten Erefe “Gölde yasal olmayan yollarla balıkçılık yapılıyor. Gözü dönmüş kaçak avcılar yanlarında getirdikleri jeneratör, akü veya bataryalarla göle verdikleri elektrik ile şokladıkları balıkları birkaç saat içinde toplayıp ortadan yok oluyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Durmadan şikayet ediyoruz ama kimsenin aldırış ettiği yok. Kendimiz bunlara karşı çıkalım dedik 5 balıkçı teknemizi yaktılar” şeklinde konuştu.

DSİ İLE JANDARMA ARASINDA YETKİ KARMAŞASI YAŞANIYOR

Kaymakamlığa yapılan müracaatlar neticesinde gölün jandarma tarafından korunması için karar çıktığını belirten Muhtar azası Mehmet Erefe, şunları kaydetti; “Jandarma baskın yaparak birkaç kaçak avcıyı yakalayıp ellerinden jeneratör ve aküleri topladı. 15 ile 20'şer bin lira arasında ceza da yazdı. Sonra ne olduysa, DSİ ‘Göl bize ait, korumasını da biz yaparız' diyerek göle jandarmanın girmesine engel olmaya başladı. Şu anda ne yapacağımızı bilmiyoruz ve buna bir çare bulunması için kıvranıyoruz”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın “İç Sularda Yer Yasakları ve Sınırlamalar” adlı genelgesinde elektrikle balık avlama yasaklanmış durumda.

Son güncelleme: 12:37 - 13.06.2019