Reklamsız Sözcü

Dolar ne kadar oldu?

Merkez bankalarının piyasalara yön verdiği geçen hafta Fed kararları sonrası yükselen dolar/TL yeni haftaya 3.50'nin hemen altında başlarken, veri gündeminin sakin olduğu bugün dış piyasalardaki gelişmeler izlenecek.

android-time 09:27 19 Haziran 2017
Dolar ne kadar oldu?
Merkez bankalarının piyasalara yön verdiği geçen hafta Fed kararları sonrası yükselen dolar/TL yeni haftaya 3.50'nin hemen altında başlarken, veri gündeminin sakin olduğu bugün dış piyasalardaki gelişmeler izlenecek.

Dolar, ABD’de Cuma günü beklentilerin altında kalan konut verileri sonrası kaydettiği kayıpların ardından bugün yatay seyrederken, yatırımcılar New York Fed Başkanı William Dudley’nin TSİ 1445’teki açıklamalarına odaklanacak.

Ayrıca bugün başlayacak olan İngiltere’nin AB’den ayrılma müzakereleri de yatırımcılar tarafından izlenecek.

Fed Başkanı Janet Yellen’in para politikasına yaklaşımını destekleyen Dudley, merkez bankasının neden zayıf enflasyon verilerine rağmen geçen haftaki faiz artırım kararı aldığına ışık tutabilir.

Dolar endeksi Fed’in geçen hafta faizleri yükseltmesi ve bu yıl bir faiz artırımına daha kapıyı açık bırakmasının ardından iki haftanın zirvesi olan 97.560’a kadar yükseldi. Ancak beklentilerin altında kalan konut verisi yükselişe son verdi.

Dolar endeksi bu sabah 97.187 ile yatay seyrediyor.

MERKEZ’İN POLİTİKALARI İZLENECEK

Fed’in geçen hafta elindeki tahvil miktarını bu yıl içerisinde azaltmaya başlayacağını açıklaması da TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmesine neden olmuştu.

Fed’in hemen ardından TCMB de PPK toplantısı gerçekleştirirken, beklendiği üzere kısa vadeli faizleri değiştirmedi ve enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar sıkı duruşun sürdürüleceğini belirtti.

Bu çerçevede piyasalar bundan sonra TCMB’nin likidite politikalarını da izliyor olacak.

Cuma günü saat 1753’te 3.5083/3.5091 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah saat 0848’de 3.4976/3.5000 seviyesinde bulunuyor.

Sepet bazında TL aynı saatte 3.7062/3.7090, euro/TL ise 3.9149/3.9181 seviyesinde.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 10.53, valörde son işlemde yüzde 10.48 seviyesindeydi.

Öte yandan 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 11.11, valörde son işlemde yüzde 11.10 seviyesindeydi.

REUTERS

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more