ABD Hazine Bakanı: Enflasyon birkaç ay daha yükselecek ama bu geçici bir durum

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, konut fiyatlarındaki pahalılığın endişe yarattığını ifade etti ve birkaç ay daha enflasyonun yüksek açıklanmasını ancak bunun geçici olmasını beklediğini belirtti.

ABD Hazine Bakanı: Enflasyon birkaç ay daha yükselecek ama bu geçici bir durum

Yellen, CNBC ile yaptığı söyleşide düşük faiz oranlarının nedeniyle ABD konut fiyatlarında yaşanan artışın kredi itibarı olan hanelere kredi verildiği için 2008’de yaşanan konut kriziyle aynı riskleri taşımadığını ifade etti.

Yellen, “İkisi çok farklı olaylar ancak yüksek konut fiyatlarının ilk defa ev alacak aileler için yaratacağı baskılara ve satın alınabilirlik riskine dair endişe duyuyorum” dedi.

KONGRE KONUT PROGRAMINI DEĞERLENDİRİYOR

Yellen, ABD Kongresi’nin Biden yönetiminin uygun fiyatlı konut sağlamayı destekleme planını değerlendirdiğini ekledi.

Yüksek enflasyonu ise geçici bulduğunu dile getiren Yellen, “Birkaç ay daha enflasyonun yükseldiğini göreceğiz bu nedenle bunun bir aylık bir şey olduğunu söylemiyorum. Ancak orta vadede, enflasyonun normal seviyelere gerilediğini gözlemleyeceğiz. Tabii ki yakından takip etmemiz gerekiyor” dedi. (REUTERS)

Yellen'den küresel vergi açıklaması: 2022'ye kadar hazır olmaz İlginizi Çekebilir Yellen'den küresel vergi açıklaması: 2022'ye kadar hazır olmaz ABD'den Çin'e yaptırım hazırlığı: Hong Kong'da baskı artıyor İlginizi Çekebilir ABD'den Çin'e yaptırım hazırlığı: Hong Kong'da baskı artıyor

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...