Kentte Delta varyantı tespit edildi: 52 kişi karantinada

Irak'tan tatil için memleketi Tunceli'ye gelen H.C. (64) ve Irak uyruklu eşi E.A.F.A.'ya (40) yapılan testte, Delta varyantı tespit edildi. Çift ile beraber yolculuk yaptıkları otobüsteki 50 yolcu, karantinaya alındı.

Kentte Delta varyantı tespit edildi: 52 kişi karantinada

Irakta yaşayan Tuncelili H.C. ve Irak uyruklu karısı E.A.F.A., tatillerini geçirmek üzere Tunceli’ye gelmek için önce uçakla İstanbul’a buradan otobüsle Erzincan’a sonra da Tunceli’nin Pülümür ilçesine bağlı Aktik köyüne geldi.

Vücutlarında kırgınlık hisseden çift, Tunceli Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Çiftten ve onları hastaneye götüren sürücüden alınan numunede, Delta varyantı tespit edildi.

Bunun üzerine Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipler, geniş çaplı filyasyon çalışması başlattı. Çift ile uçakta yanlarında oturan kişi ve otobüsteki yolcular dahil toplam 52 kişi, evlerinde karantinaya alındı.

Çift, köy dışındaki tek hanede yaşadığı için köyün karantinaya alınmadığı, sağlık durumlarının ise ağır olmadığı öğrenildi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili açıklama yapan Tunceli Sağlık Müdürü Çağdaş Özdemir, salgına karşı aşının önemini vurgulayıp, şunları söyledi:

* İlimize Irak’tan gelen H.C. isimli Tuncelili erkek ve eşi E.A.F.A. isimli Irak vatandaşı kadın, hastanemize başvurdu.

* Alınan numunelerde, ikisinde de Delta varyantı tespit edildi ve 20 günlüğüne evlerinde karantinaya alındı.

* Uçak ve otobüs seyahatlerinde temaslı olduğu kişiler de tespit edildi. 50 kişi, tedbir amaçlı karantinaya alındı. Şu anda sağlık durumları iyi.

* Salgın için en önemli unsur aşıdır. Bu nedenle insanlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz.

* Delta varyantının yayılmaması için çift doz aşı, maske ve 2 metre mesafe önem taşıyor. DHA

Aşılar delta varyanta karşı etkili mi? Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın açıkladı İlginizi Çekebilir Aşılar delta varyanta karşı etkili mi? Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın açıkladı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona Erzincan Irak istanbul Kadın Sağlık tatil Tunceli uçak
Loading...