Beyaz Saray: Putin, Kırım senaryosunu yeniden hayata geçirecek

Rusya’nın Ukrayna işgali 147. güne girerken, Moskova’nın ele geçirdiği Ukrayna topraklarını ilhak edeceği iddiası yeniden gündeme geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, “Ukrayna’da işgal edilen topraklarda eylül ayında Rusya’ya katılma referandumları düzenlenebilir” dedi

Beyaz Saray: Putin, Kırım senaryosunu yeniden hayata geçirecek

ABD yönetimi, Rusya'nın Ukrayna'da ele geçirdiği toprakları ilhak etmeye hazırlandığını ve Kırım'a benzer bir yol izleyeceğini savundu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, ABD istihbaratı raporlarına göre Rusya'nın halihazırda Ukrayna'da ilhak için hazırlıklara başladığını söyledi. Kirby, “Ukrayna'da işgal edilen topraklarda eylül ayında Rusya'ya katılma referandumları düzenlenebilir” dedi.

Gazetecilere konuşan Kirby, “Rusya lideri Putin 2014'teki senaryoyu tekrarlıyor” diye konuşarak Ukrayna'da Rus işgali altındaki bölgelere Rusya yanlısı yöneticiler atandığına dikkat çekti. Kirby, Rusya'nın bu yönde “gayrimeşru” bir adım atması halinde ABD'nin çok sert yanıt vereceğini de ifade etti.

RUSYA, 2014’TE KIRIM’I İLHAK ETMİŞTİ

Rusya, 2014'te Ukrayna'da Batı yanlısı hükümetin iktidara gelmesinin ardından Karadeniz Filosu'nun bulunduğu Kırım'ı düzenlenen referandum sonrası ilhak etmişti. İlhak kararı uluslararası kamuoyunda büyük tepkilere yol açmış, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların tek taraflı bağımsızlıklarını ilan etmesi de bölgede savaşın patlak vermesine neden olmuştu.

Rusya, 147 gündür süren savaşta Ukrayna'da Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk dahil birçok bölgede kontrolü ele geçirdi. Doğudaki Donbas bölgesinde şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy de daha önce Rusya'nın Ukrayna’da ele geçirdiği Herson ve Zaporijya gibi kentlerde bağımsızlık referandumu yapmayı planladığını öne sürmüştü. Herson'da Ukrayna para birimi yerine Rus rublesi kullanılmaya başlaması da bu iddiaları güçlendirmişti.

Medvedev: Barış Rusya'nın şartlarına göre olacak İlginizi Çekebilir Medvedev: Barış Rusya'nın şartlarına göre olacak Putin: Ukrayna barış anlaşması taslağı koşullarına uymadı İlginizi Çekebilir Putin: Ukrayna barış anlaşması taslağı koşullarına uymadı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...