İsrailli gazetecinin Mekke gezisi kriz çıkardı

Suudi Arabistan ve İsrail arasında son dönemde ABD’nin arabuluculuğunda sağlanan yakınlaşma dikkat çekerken, Mekke’de iki ülke arasındaki hassas ilişkileri ortaya koyan ilginç bir olay yaşandı.

İsrailli gazetecinin Mekke gezisi kriz çıkardı

İsrailli bir gazetecinin İslam dünyası için kutsal olan ve Kabe'ye de ev sahipliği yapan Mekke'ye gizlice girmesi büyük tartışma yarattı.

İsrail televizyonu Channel 13 muhabiri Gil Tamary, Müslüman olmayanların girmesinin yasak olduğu Mekke'de çektiği görüntüleri sosyal medyada paylaşınca krize yol açtı. Tamary, kontrol noktalarında Müslüman olmayanların girişinin engellendiği Mekke caddelerinde arabayla dolaşırken çektiği bir videoyu paylaştı.

İsrailli gazeteci Müslümanların Hac ziyaretinde gittiği Arafat Dağı'na da çıktı. Yahudi gazetecinin Mekke'de hiçbir engellemeyle karşılaşmadan yaptığı gezi, İsrail'e döndükten sonra yayınladığı haber ve görüntülerle ortaya çıktı.

‘MEKKE’YE GİTMEK HAYALİMDİ’

Tamary'nin videosu Suudi Arabistan'da büyük tepkiye yol açtı, birçok kişi Yahudi bir gazetecinin kente girmesini “ülkenin geleneklerine saygısızlık” diye niteledi. İsrailli gazeteci ise kente giriş yapmasına yardım eden kişinin kendisinin İsrailli olduğunu bilmediğini ve Mekke'ye gitmenin uzun zamandır hayali olduğunu belirtti. Tamary, bugün paylaştığı tweet'te Müslümanları kırmak istemediğini söyleyerek özür diledi.

Suudi Arabistan ve İsrail arasında diplomatik ilişki bulunmuyor ancak ikili ilişkiler son yıllarda gelişiyor. ABD Başkanı Joe Biden'ın geçen hafta İsrail ve Suudi Arabistan'a yaptığı ziyarette de Suudi Arabistan hava sahasını İsrail dahil tüm havayollarına açtığını açıklamıştı.

Öte yandan Suudi yetkililer, Filistin sorunu çözülmeden İsrail'le normalleşmenin mümkün olmadığını belirtiyor.

Suudi Arabistan, hava sahasını İsrail dahil tüm havayollarına açtı İlginizi Çekebilir Suudi Arabistan, hava sahasını İsrail dahil tüm havayollarına açtı ABD ve İsrail, İran'a karşı ortak bildiriyi imzaladı İlginizi Çekebilir ABD ve İsrail, İran'a karşı ortak bildiriyi imzaladı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...