AB ülkeleri acil doğalgaz kesintileri üzerinde anlaştı

AB ülkeleri kışa yönelik acil doğalgaz kesintileri düzenlemesi üzerinde anlaştı.

AB ülkeleri acil doğalgaz kesintileri üzerinde anlaştı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Rus enerji arzının daralmasına tepki olarak doğalgaz kullanımlarını azaltacak düzenlemenin, bazı ülkeleri kesintilerden muaf tutacak, gevşetilmiş bir versiyonu üzerinde anlaştı.

Rusya’nın doğalgaz ihracat tekeli Gazprom’un dün Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatını Kuzey Akım 1 hattının kapasitesinin yüzde 20’sine düşüreceğini açıklamasıyla Avrupa ülkeleri yarın başlayacak keskin arz daralmasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Onlarca Avrupa ülkesi halihazırda düşük miktarda Rus doğalgazı ithal edebildiklerinden AB, Rusya’nın Batılı yaptırımlara misilleme olarak arzı tamamen kesmesi olasılığına karşı üye ülkelere stok yapmalarını önermişti

TÜKETİM YÜZDE 15 AZALACAK

AB enerji bakanlarının bugün üzerinde anlaştığı düzenleme tüm üye ülkelerin doğalgaz tüketimini Ağustos-Mart döneminde yüzde 15 azaltmasını öngörüyor.

Düzenleme tüketimin gönüllülük esasına göre azaltılmasını öngörse de arz krizi oluştuğu takdirde AB ülkeleri oy çoğunluğuyla tüketim kesintisini zorunlu hale getirebilecek.

BAZI ÜLKELER MUAF

Nihai anlaşma kapsamında Malta ve İrlanda gibi AB doğalgaz şebekesine bağlantısı olmayan ülkeler tüketim azaltma zorunluluğundan muaf tutulacak.

Ağustos’a kadar AB’nin doğalgaz stoku hedefine ulaşan ülkeler, tüketim kesintilerinden muaf tutulacak. Şu anki stok seviyelerine göre Almanya ve İtalya bu hedefi tutturabilir.

AB’nin stok hedefine ulaşan ülkeler aynı zamanda çelik gibi yoğun enerji kullanan sektörlerin tüketim kesintilerinden muaf tutulabilecek.

Kısıtlı da olsa doğalgaz ihracatı kabiliyeti olan ülkeler kapasitelerinin elverdiği tüm hacmi ihraç etmek koşuluyla zorunlu tüketim kesintisi miktarını düşürmeyi talep edebilecekler. (REUTERS)

Bakan Dönmez: Türkiye kışa doğalgaz depoları dolu giriyor İlginizi Çekebilir Bakan Dönmez: Türkiye kışa doğalgaz depoları dolu giriyor Zelenskiy: Rusya Avrupa'ya karşı açıkça bir gaz savaşı yürütüyor İlginizi Çekebilir Zelenskiy: Rusya Avrupa'ya karşı açıkça bir gaz savaşı yürütüyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...