En dinamik Jazz!

Honda'nın B segmentinde mücadele eden modeli Jazz, 2015 yılında yenilenmişti. Yeni otomobilin tasarımıyla daha sportif, donanımlarıyla daha kullanışlı ve teknolojileriyle daha akıllı bir otomobil olmuş.

En dinamik Jazz!

Yeni Jazz ile ilk defa karşılaştığınızda otomobilin yenilenen ön tasarımının sportifliği hemen dikkatini çekiyor. Bu sportiflik, tasarım çizgisinin bir önceki nesle göre daha keskin olmasıyla oluşmuş. Özellikle far grubunun dışa doğru olan çizgisi hem sert hem de keskin bir görünümde. Ayrıca ön kısımdaki değişim ve sportiflik sadece farlarla sağlanmamış, farlardaki değişim tampondaki agresif çizgiyle desteklenmiş.

img_4279-kopya

Aracın yanına geçtiğinizde ise Dynamic donanımla birlikte gelen marşpiyeller hemen kendisini fark ettiriyor. Buna ek olarak siyah renkli olan jantlarda işin bonusu olmuş.

img_4277-kopya

Aracın arkasına geçtiğinizde ise sportif tasarımlı tamponu, tavan spoyleri, egzoz difüzörü size göz kırpıyor ve Jazz’ı MPV gibi olan tasarımından az da olsa farklılaştırmayı başarıyor.

img_4298-kopya

Aracın içine geçtiğinizde ise NSX, Civic, CR-V, HR-v gibi modellerde de kullanılan multimedya ekranı karşılıyor. Bu ekran 7 inç boyutunda ve kullanımı oldukça kolay.

img_4287-kopya

Direksiyonun arkasında yer alan gösterge paneli ise üç yuvarlaktan oluşuyor. Motor devrini ve aracın hızını gösteren bölümler mekanik iken, hararet, yakıt deposu ve sürüş bilgilerini gösteren kısım dijital.

img_4286-kopya

Jazz’ın arka koltuklarına geçtiğinizde ise sınıf ortalamalarında bir alan sizi karşılıyor. Ancak buradaki asıl olay bu değil. Otomobilin arka koltukları birden fazla şekilde hareket edebiliyor. Koltukların alt kısmından koltukları kaldırıp arka kısmı bir çiçek ya da bir ağaç taşımak için kolayca kullanabiliyorsunuz.

img_4293-kopya

Ya da arka koltukları tamamen yatırıp bagaj yüksekliğiyle aynı olan taban yüksekliğini kullanabiliyorsunuz.

img_4294-kopya

Otomobilin boyutlarından bahsetmem gerekirse 4051 mm uzunluğunda, 1694 mm genişliğe ve 1525 mm yüksekliğe sahip. Jazz’ın 2530 mm de dingil mesafesi var. Jazz’ın bagaj hacmi standart olarak 351 litre ancak bunu koltukları hareket ettirerek 1314 litreye kadar çıkarabiliyorsunuz.

91b8d51d-a545-477b-acb7-7d53c45a5bfd-kopya

Şimdi de sırada otomobilin 1.5 litrelik motoru var. Bu motor 130 beygirü güç ve 150 Nm tork üretiyor. 7 ileri CVT şanzımansa gücü ön tekerleklere iletiyor. Otomobil 0’dan 100 km/s hıza 10 saniyede ulaşıyor. Fabrikasyon olarak yakıt tüketimi de 5.4 lt / 100 km olarak geçiyor.

96283944-d3f1-43ce-9cf2-5fb8e1c74528-kopya

Ben bu otomobili kullandığım süre içerisinde 300 km üzerinde yol yaptım ve bana verdiği tüketim verisi ortalama 7.6 lt / 100 km idi. Bence benzinli ve otomatik şanzımanlı bir otomobil için oldukça iyi bir rakam.

img_4306-kopya

Aracın sürüşünden bahsetmem gerekirse otomobil size şerit takip, sesli fren ikazı, ABS, ESP gibi çağımızın ihtiyacı olan güvenli sürüş özellikleri sunuyor. Ayrıca start&stop da bu otomobil de var. Otomobili kullandığım süre boyunca aracın sessiz kabini beni etkiledi. MPV tarzda bir otomobil almaktansa B segmentinde yer alan bu otomobili almak işleri daha da kolaylaştıracaktır.

img_4289-kopya

Jazz’ı kullanırken otomobilin direksiyon tepkilerinin ne kadar keskin ve kararlı olduğunu da kolayca fark ediyorsunuz. Otomobilin yol, rüzgar ve motor sesi kabinde yok denecek kadar az. Süspansiyonlar başta biraz sert gelse de bu sertliğin lastik ebadından kaynaklı olduğunu çok geçmeden anlıyorsunuz.

img_4301-kopya

Honda Jazz ülkemizde 1.3 ve 1.5 litrelik iki alternatifi olan benzinli motorlarla satın alınabiliyor. Dream, Elegance ve Dynamic olan üç donanım çeşidi de otomobili kişiselleştirme de size yardımcı oluyor. Otomobilin başlangıç fiyatı 92 bin 250 tl iken test aracımız 102 bin 800 tl değerindeydi.

Loading...