Sözcü Plus Giriş

Semt pazarında ‘devlet düşmanı’ tartışması

Semt pazarları kaynıyor. Pazarcılar devletin kendilerine rakip olduğunu tanzimin sürdürülemez olduğunu iddia ediyorlar. Bir pazarcı, 'Cumhurbaşkanımız bana da domatesi 2 TL'ye versin ben de 2.5 TL'den satarım' diyor. Öte yandan semt pazarında bir müşteri tanzim satış noktasını eleştirenlere 'devlet düşmanı' deyince başka bir pazarcının araya girdiği anlar kameralarımıza böyle yansıdı.

Fatma VURGUN
10:40 -

Haber: Fatma Vurgun/Kamera: Kubilay Altuğ

Tanzim satış noktaları sonrası İstanbul’da bulunan büyük marketlerde başlayan indirim furyası pazara yansımadı. Zeytinburnu’nda bir semt pazarında müşterisini bekleyen pazarcı Hüseyin Şensoy, “Tanzim satış noktalarının maliyetleri yok. Ayrıca zararına satış yapıyorlar. Cumhurbaşkanımız versin bize de 2 liraya biz 2,5 liraya satmaya razıyız.” dedi.

İstanbul ve Ankara'da sebze meyve fiyatlarındaki artışı önlemek amacıyla tanzim satış uygulaması geçtiğimiz gün başladı. Buna paralel olarakta büyük marketlerde indirime gitti. Ancak pazarda ise bir indirim gözlenmedi. Bunun sebebini ise pazarcılar maliyet diye açıkladı.

“TANZİM SATIŞ NOKTALARI ZARARINA SATIŞ YAPIYOR”

Tanzim satış noktalarında sadece nakliyat ve mazot masrafı olduğunu belirten pazarcı Hüseyin Şensoy, “Bizim bu tezgaha gelene kadar verdiğimiz paraların, maliyetlerin sınırı yok. Mazot, nakliye, hal giriş, personel, işgaliye ve vergi bu maliyetlerden sadece bir kaçı. Bu domatesleri versinler bize iki liraya, biz üç liraya satmaya razıyız.Şuan tanzim satış noktalarında devlet, halden 5 liraya patlıcan alıp 4 buçuk liraya veriyor. Biberi 5 liraya alıp 4 liraya veriyorlar.Bu da bize yansıyacak vergilerler, zamlarla.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERBir tanzimi sorduk bin ah işittik!Bir tanzimi sorduk bin ah işittik!
Son güncelleme: android-time 12:37 14.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more