Sözcü Plus Giriş

Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saatleri…

Cuma günü öğle vaktinde öğle namazı yerine kılınan namaza cuma namazı denir. Cuma günü, Müslümanlar için haftalık toplu ibadet günüdür. Haberimizden Ankara, İzmir, İstanbul ve tüm illerin cuma namaz ve ezan saatlerini öğrenebilirsiniz. Peki Cuma ezanı saat kaçta okunuyor?

Güncellenme: 10:26, 23/08/2019
Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saatleri…

Cuma günü maneviyatını dualarla ve ibadetlerler geçirmek isteyen Müslümanların farz namazlardan olan Cuma namazını, öğlen vaktinde cemaatle kılması gerekiyor. Cuma günü camileri doldurarak ibadetlerini gerçekleştirecek olan İslam alemi bugün “Cuma namazı saat kaçta?” ve “Ezan ne zaman okunuyor?” sorularına cevap arıyor. İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin 23 Ağustos cuma namazı saatleri…

23 AĞUSTOS CUMA NAMAZI SAATLERİ

İSTANBUL: 13:12

ANKARA: 12:56

İZMİR: 13:19

BURSA: 13:12

ANTALYA: 13:05

KONYA: 12:58

İL İL CUMA NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN…

CUMA NAMAZI HÜKMÜ NEDİR?

Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur'an-ı Kerim, Sünnet ve icma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah'ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cuma 62/9-10) buyurmaktadır. Hz. Peygamber de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman erkeğe farzdır” (Ebu Davud, Salat, 216; Beyhaki, es-Sünenü'l-Kübra, III/246) buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber döneminden günümüze kadar kılına gelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.