Sözcü Plus Giriş

Mercedes binlerce kişiyi işten çıkaracak

Alman otomotiv devi Audi'den sonra Mercedes ve Smart markalarının bağlı olduğu Daimler de 2022 yılına kadar binlerce çalışanıyla yollarını ayırmayı planladığını açıkladı. Grup, sendikalarla olan görüşmelerinden sonra bu kararını duyurdu. Markanın kararının arkasındaki en büyük sebep ise yeni geliştirilen elektrik motorlu araçların maliyetlerinin yüksek olması ve bu yüzden şirket giderlerini azaltmak istemeleri...

15:03 -
Mercedes binlerce kişiyi işten çıkaracak

Almanya’nın en büyük üreticilerinden biri olan Daimler, özellikle çoğunluğu Almanya’da bulunan binlerce çalışanıyla yollarını ayırmayı planlıyor. Markanın böyle bir karar almasındaki en büyük sebep ise otomotiv endüstrisindeki elektrik ve teknoloji dönüşümünün maliyetinin fazla olması.

Reuters’ın haberine göre Daimler bu işten çıkarmalarla birlikte 2022 yılının sonunda 1 milyar euro tasarruf etmeyi planlıyor. İşten çıkarılacak olan çalışanların 1100’ü üst düzey yöneticilerden oluşacak ve bu işten çıkarmaların tümü markanın yönetim kadrosunun yüzde 10 daralmasına sebep olacak. Daimler’den bugün yapılan açıklamada otomotiv dünyasının ciddi bir dönüşümde olduğu tekrar vurgulandı. Bu dönüşümden kaynaklı olarak maliyetlerin artması ise çalışan sayısının azaltılmasındaki en büyük sebep.

Daimler’in en çok çalışanlarının bulunduğu Almanya’da çalışanlarına kıdem tazminatı ödemeleri ve erken emeklilik tekliflerinde bulunacağı da belirtildi.

İLGİLİ HABERDaimler on müdürden birini işten çıkarmayı planlıyorDaimler on müdürden birini işten çıkarmayı planlıyor

Bu hafta içerisinde bir diğer Alman firma olan Audi’de 9500 çalışanıyla yollarını ayıracağını açıklamıştı.

İLGİLİ HABERLüks markadan dev işten çıkarma!Lüks markadan dev işten çıkarma!
Son güncelleme: 15:05 29.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more