Trump: ABD, NATO’dan ayrılmak istemiyor!

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin NATO ile ilişkisine değinerek, “ABD, NATO'dan ayrılmak istemiyor” dedi. Trump, açıklamasında "Bana o büyük soruyu sordular. NATO’dan çıkar mısın? Ben de 'Evet gidecektim' dedim" ifadesini kullandı.

Trump: ABD, NATO’dan ayrılmak istemiyor!

ABD Başkanı Donald Trump, NATO hakkında açıklamalarda bulundu. Trump, ABD'nin NATO ile olan ilişkisine değinerek, “ABD, NATO’dan ayrılmak istemiyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin müttefiklerinin NATO'ya olan paylarını ödemek zorunda olduklarını vurgulayan Trump, şu ifadeleri kullandı:

* Üye ülkelerin adil olarak paylarını ödemelerini istiyorum. Neredeyse hiçbir şey ödemeyen bazı ülkeler vardı ve şimdi ödüyorlar.

* Bana o büyük soruyu sordular. NATO'dan çıkar mısın? Ben de ‘Evet gidecektim’ dedim. Eğer bu cevabı vermeseydim bazı ülkeler hala ödeme yapmayacaklardı.

“TRUMP, NATO’DAN ÇEKİLMA KARARI ALDI” İDDİASI

Trump, NATO'ya üye ülkelerin savunma harcamalarının NATO taahhütleri kapsamında gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 2’si olduğunu fakat bunun yeterli olmadığının altını çizdi.

Öte yandan eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, yeni çıkardığı kitapta Trump’ın 2018 NATO zirvesinde NATO'dan çekilme kararı aldığını iddia etmişti. (İHA)

ABD, vatandaşlarını artan risk üzerine uyardı! İlginizi Çekebilir ABD, vatandaşlarını artan risk üzerine uyardı!