Sözcü Plus Giriş

Bayramda sokağa çıkma yasağında son durum nedir? Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Ramazan Bayramı için geri sayım başlamışken vatandaşlar bayram tatilinde sokağa çıkma yasağının olup olmayacağını merak etmeye başladı. Corona virüsü salgını nedeniyle ülkemizde zaman zaman sokağa çıkma yasakları uygulanabiliyor. Peki 2020 Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Resmi açıklamalar yapıldı mı? İşte son durum...

21:32 -
Bayramda sokağa çıkma yasağında son durum nedir? Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de corona virüsü nedeniyle vatandaşlar zamanlarının büyük kısmını evlerde geçiriyor. Birçok işyerinin kapalı olduğu, seyahat kısıtlamalarıyla ve diğer çeşitli önlemler ile salgının yayılımı önlenmeye çalışılıyor. Bu nedenle resmi tatillerde ve hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Vatandaşların son günlerde en çok merak ettiği konu ise Ramazan Bayramı’nın yaklaşıyor olması nedeniyle sokağa çıkma yasağı hakkındaki karar. Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? sorusu gündemdeki yerini korurken, henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Müslümanlar, mübarek Ramazan Ayı'nın bitesi sonrası 3 günlük bayram kutlaması yapıyor. Bu sene Ramazan Bayramı 24 Mayıs Pazar günü başlayacak. 23 Mayıs Cumartesi günü Arefe günü olacak ve 26 Mayıs Salı günü Ramazan Bayramı'nın son günü olacak.

RAMAZAN BAYRAMI'NDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile sokağa çıkma yasağı uygulamalarına bayram sonuna kadar devam edileceğini söylemişti. Erdoğan'ın bu açıklamaları göz önüne alındığında, Arefe günü(Cumartesi) ve Ramazan Bayramı'nın 1. günü(Pazar) sokağa çıkma yasağı olacak. Sokağa çıkma yasağının tüm Türkiye'de mi yoksa yine 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta mı olacağı ise henüz açıklanmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasaklar ile ilgili şunları söylemişti;

“İnsan hareketliliğini ne kadar azaltırsak, salgının yayılma zincirini o derece hızlı ve etkin kırabiliriz. Salgının kontrol altına alınmasında insanların kalabalık şekilde bir arada bulunduğu okullar, kimi işletmeler, spor tesisleri gibi yerlerdeki faaliyetlere ara verilmesinin büyük katkısı olmuştur. Ülkemizdeki bu güzel gidişi devam ettirmek için hafta sonları sokağa çıkma sınırlandırmasını bayram sonrasına kadar sürdürmeyi düşünüyoruz.”

Ankara kulislerinde konuşulan 9 gün yasak olmayacağı yönünde. Ancak nihai karar 18 Mayıs’ta yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası verilecek.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more