Black Friday nedir, ne zaman başlıyor?

Geçmişi 1960'lara kadar dayanan Black Friday için geri sayım başladı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de firmalar Black Friday'da çok büyük indirimler yapıyor. Black Friday günü mağazalar erken saatte açılıp ve geç saatte kapatıyor.

Black Friday nedir, ne zaman başlıyor?

ABD’de Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma günü Black Friday olarak biliniyor. Black Friday, 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Hem mağazalarda hem de e-ticaret sitelerinde büyük indirimler yaparak satıcıların stoklarını erittiği, vatandaşları daha uygun fiyata alışveriş gerçekleştirdiği Black Friday günü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük bir ilgi görüyor.

BLACK FRİDAY NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Black Friday, bu sene 27 Kasım tarihine denk geliyor.


Foto: shutterstock / Black Friday 2020 yılında 27 Kasım tarihine denk geliyor.

BLACK FRIDAY NEDİR?

ABD’de, Black Friday Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma günüdür. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar. Bugün beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday resmi bir tatil sayılmaz. Kanada ve İngiltere’de de Black Friday günü vardır, ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar. Son yedi yıl içinde, bu günde indirim yapan şirketlerin kârları sürekli artmıştır.

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.

Black Friday gününde 2000’li yıllara kadar sabah 06:00’da açılan mağazalar bu tarihten sonra sabah 04:00 ila 05:00 saatlerinde hizmet vermeye başladı. 2011 yılından sonra bazı mağazalar Black Friday gününde 24 saat hizmet verme kararı aldı.