Sözcü Plus Giriş

Polisten motosikletteki evli çifte: ‘Sizde hiç sosyal mesafe kalmamış’

Kahramanmaraş'ta corona virüsüne karşı alınan tedbirler çerçevesinde denetim yapan ekipler, motosikletteki evli bir çifti durdurdu. "Sizde hiç sosyal mesafe kalmamış" diyen polise, motosikletteki kadın 'ama eşim' diye yanıt verdi. Polisin yola devam etmesine izin vermediği sürücü, eşini otobüs durağına bırakıp yoluna devam etti. Bir başka polis ekibi de yolda el ele yürüyen sevgilileri sosyal mesafeye uymadıkları gerekçesiyle ayırdı.

15:00 -

İçişleri Bakanlığı’nca yayımlanan genelgeler ve Kahramanmaraş Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı kararlar çerçevesinde denetimlerini sürdüren polis ekipleri, şehrin birçok noktasında uygulama noktası oluşturdu.

Ekipler, dışarı çıkması yasak olan yaş gruplarına yönelik kimlik kontrolü yaparken, sokağa çıkanların da çalışma belgeleri olup, olmadığını kontrol etti.

MOTOSİKLETLİ ÇİFTİN YOLCULUĞU DURAKTA BİTTİ

Onikişubat Emniyet Müdürlüğü önünde oluşturulan kontrol noktasında durdurulan motosikletteki 2 kişiyi gören polis, “Sizde hiç sosyal mesafe kalmamış” diyerek, böyle yolculuk yapmalarının alınan kararlara aykırı olduğunu söyledi.

Motosikletteki kadının “Eşim ama” demesi üzerine ekipler, yolculuğa müsaade etmeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine motosiklet sürücüsü, eşini otobüs durağına bırakıp, yoluna devam etti.

Araçta yan yanana oturanları da durduran polis ön koltuktaki yolcuyu arka koltuğa aldı. Foto: DHA

POLİS EL ELE YÜRÜYEN ÇİFTİ DE AYIRDI

Denetimlerde, şoförün yanında oturduğu tespit edilen kişilerin de arka koltuğa geçirilmesinden sonra yola devam edilmesine izin verildi.

Bir başka polis ekibi de yol üzerinde el ele yürüyen bir çifti durdurup sosyal mesafeye uymalarını istedi. Polisin uyarısıyla ellerini bırakan çift yola ayrı ayrı devam etti.

‘1 GÜNLE KURTARDIM ÇOK ŞANSLIYIM’

Trabzon Bulvarı’nda yapılan denetimlerde durdurulan Mikail Altun, yaşının sorulması üzerine 20 olduğunu, daha önce de polislerin kendisini durdurduğunu; ancak doğum tarihinin 1 Ocak 2000 olması nedeniyle ceza yazılmadığını söyledi.

Bunun üzerine kimliği kontrol eden polis, Altun’a “İşini hallediyor ve eve gidiyorsun. Maske ve eldivenini de tak” dedi.

Mikail Altun ise 15 gün boyunca evden çıkmadığını ancak para çekmek için dışarı çıktığını belirterek şunları söyledi:

* 1 günle kurtulduğum için çok şanslıyım, kendimi şanslı hissediyorum. Daha dikkatli olacağım, bundan sonra gezmeyeceğim.

* Daha önce de durdurdular ‘Tam kurtarıyorsun’ dediler, bunlar da ‘1 günle kurtarıyorsun’ dediler” diye konuştu.

01.01.2000 doğumlu olan Mikail  Altun 1 günle ceza yemekten kurtuldu.

‘CEZA YEDİ GAZETECİLERE TEPKİ GÖSTERDİ’

Kurallara uymayan, uyarıları da dikkate almayan kişilere de ‘Kabahatler Kanunu’na göre idari para cezası kesildi. Ceza yazılan kişilerden bazıları ise gazetecilere tepki gösterdi.

Bunlardan biri olan, 17 yaşındaki kız, polisin “Sen bu şekilde her gün ceza yersin” uyarısı üzerine, “Önemi yok, yarın gider öderim” dedi. Genç kız, kendisini görüntüleyen gazeteciye de tepki gösterdi. (DHA)

Son güncelleme: 15:19 08.04.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more