ABD'de Başkanlık seçimlerini Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden kazanırken, Biden'ın Türkiye'yle ilgili ilişkilerinin nasıl olacağı merak konusu.

Bu durumla ilgili en önemli ipuçlarından birini Biden'ın diplomasi danışmanı Michael Carpenter verdi. Carpenter, AB'nin ABD Büyükelçisi Stavros Lambrinidis, ABD'nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ve Fransa'nın eski AB işleri bakanı Nathalie Loiseau ile birlikte AB ile ABD ilişkileri üzerine bir video konferansa katıldı.

Carpenter burada yaptığı değerlendirmede ABD ve AB'nin Türkiye ile ilişkilerini değerlendirirken, "Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak ya da yaptırımlar yoluyla ekonomisini çökertmek arayışında olmadıklarını" söyledi.

'POLİTİKALARIN SONUÇLARI OLUR'

Carpenter, Türkiye'nin Rusya'dan S-400'leri satın alması, Doğu Akdeniz, Libya ve Dağlık Karabağ politikalarının "sorumsuzca" olduğunu ve bir müttefike yaraşır olmadığını ifade etti.

Euronews'un aktardığına göre ABD ile Türkiye'nin önünde çözülmesi gereken acil konular bulunduğunu belirten Carpenter, "S-400 meselesinde olduğu gibi çıkış yolları bulunmalı. Türkiye eylemlerini değiştirirse masaya pozitif örnekler konulabilir ancak şu an izlediği politikaya devam ederse bunun Erdoğan hükümetine yönelik potansiyel negatif sonuçları olacaktır" dedi.

'KOZLAR DİKKATLİ KULLANILMALI'

Türkiye konusunda ABD ile AB'nin koordineli şekilde hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Carpenter, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Türkiye'nin Gümrük Birliği'nden çıkarılması teklifini doğru bulmadığını söyleyerek, "Türkiye ile ilişkilerde tek taraflı hareket etmek doğru değil. Sorunlara balyoz ile yaklaşmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Ama bu, Türkiye'ye karşı AB'nin elinde önemli kozlar olduğunu ortaya koysa da bu kozlar dikkatli şekilde kullanılmalı" diye konuştu.

'SERBEST TİCARETE BAĞIMLI'

Türk lirasının son yıllarda özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarında en çok değer kaybeden para birimi olduğunu hatırlatan Carpenter, Türkiye'nin açık pazar ve açık ticaret koşullarına mecbur olmasının ABD ve AB için önemli bir "başlangıç noktası" olduğunu söyledi. Ekonomik yaptırımlarla Türkiye'yi sıkıştırmanın doğru bir yöntem olmadığını ifade eden ABD'li bürokrat, NATO üyelerinin "ortak cephe"' oluşturması gerektiğini savundu.

Berat Albayrak'ın istifasını da değerlendiren Carpenter, "Türk Lirası bu yıl en çok değer kaybeden para birimi oldu. Albayrak'ın istifası gösterdi ki sorunlar üst üste biriktiğinde Türk hükümeti, politikalarını yeniden değerlendirebiliyor" dedi.

[old_news_related_template title="ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ın Türkiye ile yaşadığı gerilimler" desc="ABD'de uzun soluklu bir seçim maratonunun ardından kazanan Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden oldu. Biden, 59. Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ı geride bırakmayı başardı. İşte Biden'ın sözde Ermeni soykırımını kabul etme sözü vermesinden, muhalefete destek verme çıkışına kadar olan Türkiye'yle ilişkileri..." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2020/11/07/iecrop/biden-depo2_16_9_1604768663.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/abdnin-yeni-baskani-joe-bidenin-turkiye-ile-yasadigi-gerilimler-6115875/"]

 

[old_news_related_template title="Biden'ın kabinesi şekilleniyor: ABD'yi kadınlar yönetecek" desc="ABD'nin seçilmiş yeni Başkanı Joe Biden, ülkenin ilk kadın ve siyahi Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in ardından kabinede de kadınlara önemli görevler vermeye hazırlanıyor. Buna göre Dışişleri Bakanı, Hazine Bakanı, Savunma Bakanı ve Adalet Bakanı gibi üst düzey kadrolara kadınlar damga vuracak. Bu görevler için ise bazı isimler şimdiden öne çıkıyor..." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2020/11/10/iecrop/biden-kabineee_16_9_1604991939.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/bidenin-kabinesi-sekilleniyor-abdyi-kadinlar-yonetecek-6118952/"]

 

[old_news_related_template title="Türkiye dahil müttefiklere seslendi: Oyuna geri döndük" desc="ABD'nin seçilmiş yeni Başkanı Joe Biden, yarışı kazandıktan sonra ilk kez basın mensuplarının karşısına geçti. Trump'ın seçim sonuçlarını kabul etmemesini 'utanç verici' olarak niteleyen Biden, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu müttefiklere ise 'Oyuna geri döndük' mesajı verdi." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2020/11/11/iecrop/biden-basin-toplantisi-reuters-1_16_9_1605075332.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/biden-once-trumpa-sonra-muttefiklere-seslendi-oyuna-geri-donduk-6120346/"]

 

[old_news_related_template title="Yeşilada anlattı... ABD seçimleri Türkiye ekonomisini nasıl etkiler?" desc="Piyasalar ABD başkanlık seçiminin sonuçlarını merakla bekliyor. Ekonomist Atilla Yeşilada favori gösterilen Biden'ın seçilmesi durumunda Türkiye ile masaya oturabileceğini söyledi. Biden seçilirse eğer görevi devraldığı dönemde (yılbaşı) Türkiye'de corona salgını ve ekonomide şartların değişmiş olacağını belirten Yeşilada, 'Ben, Biden ile Erdoğan arasında bir ortak nokta bulunacağını düşünüyorum.' dedi." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2020/10/30/iecrop/depophotos_16904537_16_9_1604052359.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/yesilada-anlatti-abd-secimleri-turkiye-ekonomisini-nasil-etkiler-6104437/"]