Geçtiğimiz yıl yayınlanan kara delik fotoğrafının ilham verdiği NASA‘daki araştırmacılar, kara delik için bir simülasyon hazırladı. NASA’da bulunan Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde geliştirilen kara delik simülasyonu, bütün evreni içine emecek güçte gözüküyor.KARA DELİK NEDİR?

Kara delik uzayın en bilinmez noktalarından biri. Kara delik, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Kara delik, uzayda belirli nicelikteki maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir de denilebilir. Bu tür nesneler ışık yaymadıklarından kara olarak nitelenirler. Kara deliklerin, “tekillik”leri dolayısıyla, üç boyutlu olmadıkları, sıfır hacimli oldukları kabul edilir.

KARA DELİK ZAMANI BÜKÜYOR!

Karadeliklerin içinde zamanın ise yavaş aktığı veya akmadığı tahmin edilmektedir. Kara delikler Einstein’ın genel görelilik kuramıyla tanımlanmışlardır. Doğrudan gözlemlenememekle birlikte, çeşitli dalga boylarını kullanan dolaylı gözlem teknikleri sayesinde keşfedilmişlerdir. Bu teknikler aynı zamanda çevrelerinde sürüklenen oluşumların da incelenme olanağını sağlamıştır. Örneğin, bir kara deliğin potansiyel kuyusunun çok derin olması nedeniyle yakın çevresinde oluşacak yığılma diskinin üzerine düşen maddeler diskin çok yüksek sıcaklıklara erişmesine neden olacak, bu da diskin (ve dolaylı olarak kara deliğin) yayılan x-ışınları sayesinde saptanmasını sağlayacaktır. Günümüzde, kara deliklerin varlığı, ilgili bilimsel topluluğun (astrofizikçiler ve kuramsal fizikçilerden oluşan) hemen hemen tüm bireyleri tarafından onaylanarak kesinlik kazanmış durumdadır.

[old_news_related_template title="Rusya'dan şaşırtan uzay itirafı!" desc="Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Rusya’ya ait kapsülünde geçtiğimiz aylarda bir delik ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili taraflarca deliğin sebebi merakla araştırılırken Rusya Federal Uzay Ajansı, kapsüldeki deliğin sebebini bildiklerini ve açıklamayacaklarını duyurdu. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2019/09/24/iecrop/shutterstock_1428777803_16_9_1569308313.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2019/teknoloji/rusyadan-itiraf-uzay-istasyonundaki-deligin-sebebini-biliyoruz-ama-aciklamayacagiz-5350388/"]

[old_news_related_template title="NASA duyurdu: Bir ay sonra Dünya'yı teğet geçecek" desc="1998 yılında keşfedilen devasa bir gök taşının gelecek ay Dünya'yı adeta teğet geçeceği açıklandı. Açıklamayı yapan NASA, gök taşının 25 Ekim'de Dünya ile yakınlaşacağını duyurdu." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2019/09/23/iecrop/goktasi-shutterstock_16_9_1533642158_16_9_1569239745.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/nasa-duyurdu-bir-ay-sonra-dunyayi-teget-gececek-5348996/"]