ŞEYTAN Kuyruklu Yıldızı lakaplı 12P/Pons-Brooks, Halley kuyruklu yıldızları grubunun bir parçasıdır. 1812’de Fransız gök bilimci Jean-Louis Pons tarafından keşfedilen ve 1883’te İngiliz-Amerikalı gök bilimci William Robert Brooks tarafından yörüngesinin yanında gözlemlenen kuyruklu yıldız, bu iki gök bilimcinin adını taşıyor. Ani bir patlamanın ardından “boynuzları çıkan” kuyrukluyıldıza astronomlar tarafından “Şeytan Kuyrukluyıldız” ismi takıldı.

21 Nisan 2024 tarihinde Güneş’e en yakın konumundan geçen 12 P/Pons Brooks, 2 Haziran 2024 tarihinde Dünya’ya en yakın konumundan geçecek. Bu sıra-da Dünya’ ya olan uzaklığı 1,546 AB (231,2 milyon km), parlaklığı da 5–6 kadir civarında olması bekleniyor.

Güney yarımkürede gözlemciler açık gökyüzü altında dürbün ya da çıplak gözle kuyruklu yıldızı izleme fırsatına sahip olacak. Nadir görüle-bilen ve 71 yıllık yörünge çizen 12P/ Pons-Brooks kuyruklu yıldızı, bir daha 2097’ye kadar görülemeyecek.

2 Haziran’ın Astroloji Haritası

Eski dönemlerden beri astrologlar kuyruklu yıldızların çıplak gözle yerden görünür olduğu zamanın gezegen konumlarına göre bu gök cisimlerinin dünya hayatına yansımaları hakkında yorumlar ve öngörüler yaparlar. Mademki Dünya’ya en yakın geçişini 2 Haziran’da yapacak, o günün astroloji haritası üzerinden bazı yorum ve tahminler yapabiliriz. Takip eden dönemde şu gelişmeleri yaşayabiliriz:

- İletişimde, medya ve yayıncılık alanlarında önemli gelişmeler

- Bilim ve teknolojide, yapay zeka ve dijital sistemlerle ilgili dev adımlar

- Ekonomi ve para sistemleriyle ilgili büyük değişiklikler ve yenilikler

- Tarım ve ziraat alanlarında reformlar

- Sismik aktivite ve yanardağ aktivitesinde, yangınlarda artış

- Ekstrem hava koşulları, ani bastıran yağışlar ve su baskınları

- Askeri alanda hareketlenmeler, savaş atmosferi yaratan gelişmeler

- Finansal konularda kriz ve kaos 

- Önümüzdeki haftanın ilk yarısını akılcı ve mantıklı konuşmalar yapmak, tecrübeli kişilerle bilgi alışverişinde bulunmak için kullanabiliriz.

- Gerek toplantılar gerekse ticari alışverişler, anlaşmalar için 28 Mayıs tarihini kullanabiliriz.

TEKNOLOJİ ALIŞVERIŞLERİ

Hafta genelinde teknoloji alanında önem-li gelişmelere, yeni keşif ve icatlara açık olacağız. Kişisel bazda ele alırsak, elektrikli ve elektronik aletlerin alımı için uygun bir haftada olduğumuzu söyleyebiliriz. 31 Mayıs Cuma günü teknolojik aletlerin alışverişleri için çok uygun gözüküyor.

KAZALARA VE SAKARLIKLARA DİKKAT!

Aceleden ve dikkatsizce yapılan işlerden kaçınmalı. Yangınlar açısından da riskli bir zaman diliminde olacağız. Bu bağlamda önümüzdeki hafta ortasından itibaren, ama özellikle Cumartesi ve Pazar günlerinde dikkatli ve temkinli olmamızda, olmayanları uyarmamızda fayda var.

ASKERİ KONULAR HAREKETLENİYOR!

Askeri konularda önemli streslere açık bir zaman dilimindeyiz. Özellikle önümüzdeki haftanın son günleri bu bakımdan dikkat çekiyor. Askeri ve polisiye alanda yaralayıcı etkilere dikkat!

SAĞLIKLA İLGILİ KONULAR VURGU KAZANIYOR!

Mars-Kiron kavuşumunun etkili olduğu hafta genelinde sağlık ve şifa konularında önemli gelişmeler ve bazı öncü adımlar atılmasını bekleyebiliriz. Kafa ve yüz bölgesiyle ve cerrahiyle ilgili tıbbi gelişmeler de olasıdır. Yaralanma potansiyeli de taşıyan bir dönem olduğu için, yaralanmaları şifalandırmak veya tedavi etmekle de alakalı olabilir.

Haftanın günlere göre değerlendirmesi

Pazartesi sabah saatlerinde aceleden kaçınmalı. Sakarlıklara, kazalara açık olabiliriz. Öğle saatleri civarında sürpriz ve yeni gelişmelere şahit olabiliriz. Akşam saatlerinde karşılıklı fedakârlık ve gayret sayesinde uyumu ve huzuru yakalayabilir, manevi açıdan verimli zamanı değerlendirebiliriz.

Salı sabahı ilişkiler açısından verimli bir zaman dilimine işaret ediyor. Öğle saatlerini özel ve sosyal ilişkiler, iş ilişkileri açısından çok verimli, değerlendirebiliriz. Gün geneli önemli konuşmalar, yazışmalar, iş toplantıları, ticari işler açısından kullanılabilir. Tecrübeli ve aklı başında kişilerle bir araya gelmekten istifade edebiliriz.

Çarşamba sabah saatlerinde uzlaşmazlıklara, sözlü dalaşmalara açık olacağız. Farkında olalım ve olayların üzerine gitmeyelim. Öğle saatlerinde dozunda risk almak, güç ve efor gerektiren işlere girişmek için uygun bir zaman diliminde olacağız. Akşam saatlerinde ise beklenmedik durum ve yön değişikliklerine açık olacağız. Farkında ve temkinli olalım.

Perşembe sabah saatlerinde duygu-sal anlamda abartılara açık olacağız, farkında ve kontrollü olalım. Gün genelinde finansal konular ve para alışverişleri açısından uygun olmayan, dikkatli olmak gereken bir zaman dilimindeyiz. İlişkiler açısından da stresler olasıdır.

Cuma sabah saatlerinde gecikmelere, engellenmelere açık, etrafımızda gelişe olaylara karşı olgunluk göstermemizi gerektirecek bir zaman diliminde olacağız. Günün ikinci yarısında yapacağımız toplantılarda yaratıcı bir şekilde beyin fırtınası oluşturabiliriz. Yeni fikirlerimizi başkalarıyla paylaşabiliriz. İletişim açısından verimli bir zaman dilimindeyiz.

Cumartesi sabah saatleri pek çok iş ve girişim için kullanılabilir. Günün ikinci yarısı kişisel bakım, güzelleştirme, dekorasyon işleri, artistik ve sanatsal işler, özel ve sosyal ilişkiler, eğlenceli aktiviteler açısından verimli gözüküyor. Değerlendirebiliriz.

Pazar gününün ilk yarısında kadersel gelişmelere açık olacağız. Cesaretle, iş birliği içerisinde yürütülen işlerden olumlu netice alabiliriz. Günün ikinci yarısı boyunca acele işlerden ve yargılamalardan kaçınmalı. Kazalara ve sakarlıklara açık bir gündeyiz. Yangınlar açısından da riskli bir zaman dilimindeyiz, farkında olalım!