Sözcü Plus Giriş

Trump’tan ortalığı karıştıracak sözler: Biz gelmeden önce…

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki tansiyon düşmek bilmiyor. Sıkı dostlukları, Macron'un Avrupa'nın kendi ordusunu kurma önerisiyle bozulan ikili, Birinci Dünya Savaşı'nı bitiren ‘Ateşkes Günü’ anma etkinliklerinde gergin bir buluşmaya imza atmıştı. Trump'tan bugün Fransızları kızdıracak bir tweet geldi.

Sozcu.com.tr
15:24 -
Trump’tan ortalığı karıştıracak sözler: Biz gelmeden önce…

Trump son zamanlarda gerilim yaşadığı Macron’un Avrupa Ordusu önerisinde bulunmasının ardından milliyetçiliği eleştiren konuşma yapmasına tepki gösterdi.

Twitter’dan Fransızları kızdıracak bir mesaj paylaşan Trump, “Emmanuel Macron Avrupa’nın ABD, Çin ve Rusya’dan korunmak için için kendi ordusunu kurmasını öneriyor. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında Almanya vardı. Peki bu Fransa açısından nasıl sonuçlandı? ABD yetişmeden önce Paris’te Almanca öğrenmeye başlamışlardı. NATO için öde ya ödeme” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERTrump ve Macron'dan gergin buluşma! Aralarından su sızmıyordu... Nereden nereye?Trump ve Macron'dan gergin buluşma! Aralarından su sızmıyordu... Nereden nereye?

 

Trump bir süre sonra şöyle devam etti:

“Ticarete gelince, Fransa şahane şaraplar yapıyor, ama ABD de öyle. Sorun şu ki, Fransa ABD’nin şaraplarını Fransa’ya satmasını çok zorlaştırıyor ve büyük gümrük vergileri koyuyor, oysa ABD Fransız şarapları için işleri kolaylaştırıyor ve çok az gümrük vergisi alıyor. Adil değil, değişmek zorunda!”

Son güncelleme: 09:54 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more