Reklamsız Sözcü

Nükleer santralın açılış töreni gerçekleşti

Yıllardır tartışılan Akkuyu Nükleer Santralı'nın temel atma töreni gerçekleşti. Nükleer Santral Akkuyu'da olmasına rağmen temel atma töreni Rusya Devlet Başkanı Putin'in de katılımıyla Beştepe'de gerçekleşti. Ankara'daki iki liderin sözlerinin ardından Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan Mersin'de düğmeye basarak Akkuyu Nükleer Santralı'nın temelini attı. Nükleer Santral tek başına İstanbul'un elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Çevreciler ise projeye tepkili.

android-time 16:35
Yıllardır tartışılan Akkuyu Nükleer Santralı'nın temel atma töreni gerçekleşti. Nükleer Santral Akkuyu'da olmasına rağmen temel atma töreni Rusya Devlet Başkanı Putin'in de katılımıyla Beştepe'de gerçekleşti. Ankara'daki iki liderin sözlerinin ardından Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan Mersin'de düğmeye basarak Akkuyu Nükleer Santralı'nın temelini attı. Nükleer Santral tek başına İstanbul'un elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Çevreciler ise projeye tepkili.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları: 

Sizleri en kalbi duygularımla saygıyla selamlıyorum.Bugün gerek ülkemizin kalkınması adına gerekse Rusya ile enerji alanında işbirliğimiz adına tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Kendisine ve kıymetli heyet üyelerine şükranlarımı sunuyorum. Ülkelerimizin son 15 yılda ikili münasebetlerde aldığı mesafe geleceğimiz adına çok önemli bir referanstır.

640x640

2017 yılında yüzde 7.4 oranında büyüme başarısı sergiledik. 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyoruz. Enerji sektörümüzün her alanında yatırımlarımız devam ediyor. Yaptığımız planlamalar içinde nükleer enerji önemli bir yer tutuyor. Halen 16 ülkede 55 nükleer santral inşaat halindedir.

2nisannukleergraf-1

İlk reaktörün 2023 yılında devreye alınmasıyla Türkiye’de nükleer enerji kullanan ülkeler arasına girecek Akkuyu tüm üniteleri ile devreye girdiğinde ülkemizin elektrik ihtiyacının yüzde 10’Unu karşılayacak. Karbondioksit salınımı bulunmayan nükleer santraller temiz bir enerji, kaynağıdır.

640x640-1

Türkiye’nin pek çok yatırım ve eseri gibi ülkemizin yarım asırlık hayali olan Akkuyu projesini hayata geçirmek de bize nasip oldu. Sayın Putin başta olmak üzere tüm Rus makamları ile çok yakın mesaimiz oldu.

Sayın başbakanımıza, TBMM başkan ve vekillerine de bu süreçte verdikleri destek için hepsine ayrıca teşekkür ediyorum. Gece gündüz demeden çalışan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımıza da tebriklerimi iletiyorum. Hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

İLGİLİ HABERErdoğan-Putin zirvesinden kritik S-400 açıklamasıErdoğan-Putin zirvesinden kritik S-400 açıklaması

Bu düşüncelerle temelini atacağımız bu tesisin inşasını en kısa zamanda sonuçlandırılmasını, ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor, sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.

Putin’in açıklamalarından satırbaşları:

Öncelikle en içten duygularımla sizleri tebrik etmek istiyorum. Bu proje son derece düeğerlive önemlidir. Türkiye’nin nükleer iş ve sektörünü kurmaktayız. Türkiye teknolojh, ve ekonomi açısından gelişmiş bir ülke. Ama bu yeni, bir basamak.

resimid_4804993

Hem ucuz hem de temiz elektrik enerjisi sağlanacak. Uzmanlara göre santral ihtiyacın yüzde 10’unu karşılayacak. Akkuyu projesinin yeni iş imkanları sağlayacağını düşünüyoruz. Yüksek kalifiyeli elemanların yetiştirilmesinde de işbirliği yapmak niyetindeyiz. Eminim Rus ve Türk uzmanların koordineli çalışmaları bütün bu hedeflere ulaşmamızda yardımcı olacaktır. Projenin tüm katılımcılarına bol şanslar diliyorum. Teşekkürler.

Putin ve Erdoğan Ankara'da nükleer santralın temel atma törenini gerçekleştirdi. Mersin'de ise Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan nükleer santralin bulunduğu yerde temel atma törenine katıldı.

Putin ve Erdoğan Ankara’da nükleer santralın temel atma törenini gerçekleştirdi. Mersin’de ise Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan nükleer santralin bulunduğu yerde temel atma törenine katıldı.

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarından satır başları:

Nükleer santraller sayesinde iklim ve mevsim koşullarına bağlı kalmadan 7 gün 24 saat kesintisiz elektrik üreteceğiz.

Akkuyu’da inşaatın başlaması ile 10 bin kişilik istihdam alanı sağlayacak ve yüzde 80’i de Türk çalışan olacak. 3 bin 500 kişi de bitiminde çalışıyor olacak. Sanayimize milyarlaca dolarlık iş imkanı oluşacak.

Akkuyu projesinde emeği geçen tüm eski bakanlarımıza ve 1955’ten bu güne kadar emek vermiş tüm bürokrat ve eski bakanlarımızı saygıyla anıyorum. Hayırlı olsun.

resimid_4804994

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 21:0003.04.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more