NATO’dan Türkiye açıklaması!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Anadolu Ajansı'na konuştu. Stoltenberg, "Zorlu güvenlik sınamalarının olduğu bu dönemde NATO müttefikleri Türkiye ile dayanışma içindedir" dedi. S-400 krizinin yaşandığı dönemde konuşan Stoltenberg, "Askeri teçhizat tedariki ülkelerin ulusal kararı niteliğindedir" dedi.

NATO’dan Türkiye açıklaması!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret öncesinde açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı’na konuşan son dönemde Ankara-Washington hattında kriz yaratan S-400’ler hakkında açıklama yaptı. Stoltenberg, “Zorlu güvenlik sınamaları ile karşı karşıya kalınan bu dönemde, NATO müttefikleri Türkiye ile dayanışma içindedir. Türkiye de NATO’ya önemli katkılar sağlamaya devam etmektedir” dedi.

BU HAFTA TÜRKİYE’YE GELİYOR
Stoltenberg, 6-7 Mayıs tarihlerinde Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Brüksel’de açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Akdeniz Diyaloğunun 25’inci yıl dönümü vesilesiyle Kuzey Atlantik Konseyinin özel bir toplantısına ev sahipliği yapmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Stoltenberg, S-400 hava savunma sistemi tedariki, Türkiye-ABD ilişkileri, NATO’nun Türkiye’ye katkısı ve ittifakın geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki temasları sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşğlu ile görüşeceğini dile getiren Stoltenberg, “Erdoğan ve Çavuşoğlu ile bölgedeki güvenlik durumunu ve Türkiye’nin NATO’ya yaptığı önemli katkıları yüz yüze görüşme fırsatımız olacağı için memnuniyet duyuyorum. Bu çerçevede, Türk halkına temel mesajım şudur; zorlu güvenlik sınamaları ile karşı karşıya kalınan bu dönemde NATO, müttefikleri Türkiye ile dayanışma içindedir. Türkiye de NATO’ya önemli katkılar sağlamaya devam etmektedir” dedi.

S-400’ler hakkında, “Türkiye ile ABD arasında diyaloğun sürmesi önem taşıyor. Türkiye’nin ABD'den muhtemel Patriot füze sistemi tedarikine ilişkin görüşmeleri memnuniyetle karşılıyor ve teşvik ediyorum. Aynı şekilde Türkiye, Fransa ve İtalya arasında uzun menzilli hava ve füze savunma sistemlerinin tanımlanması ve geliştirilmesine ilişkin çabalardan da memnuniyet duyuyorum. Bu süreç hem bazı kilit müttefiklerin katılımını içermesi hem de müttefiklerin birlikte çalışabilme kabiliyeti olan teçhizat satın almasını sağlaması bakımından NATO için önem taşımaktadır. Askeri teçhizat tedariki konusu, ülkelerin ulusal kararı niteliğindedir ancak az önce de belirttiğim gibi, müttefik silahlı kuvvetlerinin birlikte çalışabilirliği NATO için operasyon ve misyonların yürütülmesi bakımından temel bir husustur” dedi.

Stoltenberg, “NATO müttefiklerinin 2013’ten bu yana Türkiye’nin hava savunma sistemlerini takviye ettiğini de göz ardı etmemeliyiz. İspanya ve İtalya’nın füze bataryaları Türkiye’nin güney sınırlarının yakınlarında konuşlandırılmış bulunuyor. (İspanyol) Patriot ve (İtalyan) SAMP-T sistemleri, Türkiye’yi Suriye sınırından gelen füze tehdidine karşı korumaya yardımcı oluyor. NATO müttefiklerinin taahhütlerini sürdürdüğü bu misyon çok önemli” ifadesini kullandı.

NATO, TÜRKİYE İLE DAYANIŞMAYA DEVAM EDİYOR
Stoltenberg, NATO müttefiklerinin Türkiye ile dayanışmaya devam edeceğini açıklarken, “Türkiye zorlu güvenlik sınamalarından geçerken, NATO müttefikleri sizinle dayanışma içinde olmaya devam etmektedir. NATO, Türkiye’yi hava ve füze savunma sistemleriyle korumanın yanı sıra Türk topraklarının üzerinde erken uyarı ve gözlem uçaklarıyla (AWACS) güçlendirilmiş devriye uçuşları da yapmaktadır. AWACS’lar olası hava sahası ihlallerini denetleyerek ve izleyerek, Türkiye’nin hava sahasını koruma çalışmalarını destekliyor. Tüm NATO üyeleri IŞİD karşıtı uluslararası koalisyona üye olup, birlikte çalışarak bu terör örgütünün kontrolü altındaki tüm toprakları özgürlüğe kavuşturduk. NATO’nun Irak’taki yeni eğitim misyonu da bölgede istikrara katkıda bulunuyor. Diğer taraftan geçen ay Washington’da düzenlenen Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Karadeniz bölgesinin güvenliğini artırmak için atılabilecek bazı adımlar konusunda anlaştık. Tüm bunlar NATO’nun Türkiye’nin savunmasına olan taahhüdünü göstermektedir. Irak ve Suriye ile sınır komşusu olan Türkiye, Orta Doğu'da yaşanan mevcut şiddet ve çalkantının etkilerini en fazla hisseden müttefiktir. Ülkeniz aynı zamanda bir dizi korkunç terör saldırısına da maruz kaldı. Tüm NATO müttefikleri, terörizmin her türüyle kararlı bir şekilde mücadele etme konusunda birlik ve dayanışma içinde hareket ediyor” dedi.

“TAKDİR DUYGULARIYLA DOLUYUM”
Stoltenberg, Türkiye’ye ortak güvenliğimize sağladığı önemli katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Türk hükümetinin desteğiyle, NATO AWACS’ları, IŞİD ile Mücadele Uluslararası Koalisyonuna destek vermek için Konya’dan havalanıyor. Türkiye, NATO’nun Irak’taki yeni eğitim misyonunda da önemli rol oynuyor. IŞİD’in geri dönmesini engellemek için Irak güvenlik kuvvetlerini güçlendiriyor. Türkiye, aynı zamanda Afganistan’daki Kararlı Destek Misyonuna da en fazla katkı sağlayan ülkelerden biri. Bu çerçevede Türkiye, Afganistan’ın uluslararası teröristler için tekrar güvenli bölge olmasını engellemeye yardımcı oluyor. Batı Balkanlar’da da Türkiye NATO’nun Kosova’daki barışı koruma harekatıyla bölgede istikrarının inşasına katkı sağlıyor.  İttifaka 1952’de katılan Türkiye, İttifakı oluşturan uluslar topluluğunun çok değerli bir üyesi olmaya devam ediyor. Genel Sekreter olarak, İttifakımıza sağladığı tüm katkılardan dolayı Türkiye'ye takdir duygularıyla doluyum” dedi.