Hollanda’da kadınlara zorunlu askerlik geliyor

Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlar da zorunluk askerlik kapsamına alındı. Bu haftadan itibaren aralarında Prenses Amalia'nın da olduğu 17 yaşındaki 100 bin genç kadına celp kağıtları teslim edilecek.

Hollanda’da kadınlara zorunlu askerlik geliyor

Hollanda yerel medyasın yer alan haberlere göre, ülkede bu haftadan itibaren Prenses Amalia’nın da aralarında bulunduğu 17 yaşındaki 100 bin genç kadın askeri celp kağıtlarını almaya başlayacak.

Aktif askerlik hizmetinin 1997 yılında kaldırıldığı ancak 2018’de kabul edilen kanunda bir değişikliğin genç kadınlara da 17 yaşında geldiklerinde askerlik siciline eklendiklerini bildiren bir celp gönderileceği anlamına geldiği ifade edildi.

SAVAŞ ÇIKARSA CEHPEYE GİDECEKLER

Karara göre, genç kadınlar 45 yaşına kadar Hollanda başka bir ülkeyle savaşa girerse çağrılabilirler. Bir dizi kampanyaya rağmen kadınların askeri personelin yalnızca yüzde 10’unu oluşturduğu ifade edilirken, bir Hollanda Savunma Bakanlığı sözcüsünün yayın kuruluşu NOS’a “Biraz artıyor, ancak ordu işi isteyen kadınlar bulmak çok zor” dediği belirtildi. (DHA)

 

Cinsiyet ayrımcılığı büyümeleri vuruyor İlginizi Çekebilir Cinsiyet ayrımcılığı büyümeleri vuruyor Yapay zeka cinsiyet eşitsizliğini daha da derinleştirecek İlginizi Çekebilir Yapay zeka cinsiyet eşitsizliğini daha da derinleştirecek Cinsiyet eşitliğinde yine dipteyiz İlginizi Çekebilir Cinsiyet eşitliğinde yine dipteyiz