Ani sokağa çıkma yasağıyla dünyanın gündemine bomba gibi düştük

Türkiye'de corona virüsüyle mücadele kapsamında dün aniden sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ve sonrasında ortaya çıkan görüntüler Avrupa basınının ana gündem maddeleri arasına girdi.

Ani sokağa çıkma yasağıyla dünyanın gündemine bomba gibi düştük

Ankara yönetiminin hiçbir ön hazırlık yapılmadan, halka bilgi vermeden 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilanı etmesi ve bunun sonucu olarak insanların alışveriş için panik halinde sokağa dökmesi Türkiye’de büyük tepkiyle karşılandı.

Almanya’da gazeteler “Türkiye’de corona kaosu. Son dakika alışverişi için insanlar birbirini eziyor, kavgalar çıkıyor” manşetleriyle ‘son dakika’ yasağını manşetlerine taşıdı. 

Alman Bild Gazetesi, “Türkiye'de corona kaosu. Birbirini ezmeler, kavgalar. Ani sokağa çıkma yasağı. İstanbul Belediye Başkanı'nın bile haberi yok” başlıklarını kullandığı geniş haberini manşete taşıdı.

SON ALIŞVERİŞ İÇİN HÜCUM

Gazete, “Türkiye aniden 31 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan etti ve büyük bir kaosa neden oldu. İçişleri Bakanlığı'nın cuma akşamı geç saatlerde açıkladığı karar, büyükşehirlerde 48 saat boyunca evleri terk etme yasağı oldu. Bunun üzerine insanlar Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde, son alışverişlerini yapmak için sokaklara hücum etti. Alışveriş yapılan yerlerin, bankaların, içecek satan yerlerin önünde kuyruklar oluştu. Zaman zaman kavgalar çıktı” diye yazdı.

İSTANBUL'U YÖNETİYOR, HABERİ OLMADI

Bild, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun bile olayı televizyondan öğrendiğine dikkat çekti ve haberinde İmamoğlu’nun şu mesajına yer verdi:

“Sokağa çıkma yasağı kararı ansızın alınmamalı. İBB olarak bu kritik karardan haberdar değiliz, bilgilendirilmedik. Yarın İstanbul'da hangi hizmetleri verip vermeyeceğimizi bile bilmiyoruz. Ortak akıl ve iş birliği olmayan her karar sadece kafa karışıklığı ve panik yaratır”

“CORONA- TÜRKİYE VE ŞİDDET”

Nordkurier isimli gazete de, “Corona virüsü, Türkiye, şiddet” hash’tagleri de kullanarak, gelişmeleri tüm sosyal medya hesaplarından duyurdu. Gazete, “Kavgalar çıktı ve büyük kalabalıklar her yerde. Son dakika sokağa çıkma yasağı insanları sokaklara döktü” diye yazdı.

Türkiye'deki kalabalıkları ve insanların paniğini gösteren videolar ve fotoğraflar yayınlandı. 31 kentte aniden sokağa çıkma yasağı kararı alınması ve 48 saat boyunca dışarı çıkılamayacağı kararını daha önceden haber alamayan insanların paniğe kapıldığına değinildi.

MERKUR: HAYATI KISITLAYAN KARAR

Merkur.de isimli çok takip edilen Alman internet sitesi de, “Türkiye'de corona krizi. 31 şehirde sokağa çıkma yasağı. İstanbul'da yoğun bakım yataklarının yüzde 80'i doldu” diye yazdı. Sağlık Bakanı ise, yatakların ancak yüzde 50'sinin dolu olduğunu açıklamıştı.

Gazete, Türkiye'deki son gelişmeleri anbean duyurdu ve corona virüsüyle ilgili son sayıları da verdi. Almanya'dakinin aksine, coronadan can verenlerin yaş oranlarının 60'larda olduğunu belirten gazete, “Erdoğan hükümeti, hayatı kısıtlayan ağır kararlar aldı” diyerek, son anda 31 kentte sokağa çıkma yasağına değindi.

Gazete ayrıca, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman'ın, “İstanbul'da 4 bin 700 yoğun bakım yatağı var ve bunların yüzde 80'i doldu” açıklamasına yer verdi.

TV'LER VE DİĞER ÜLKELER MEDYASI

Alman devlet televizyonu ARD, “Türkiye 48 saatliğine sokağa çıkma yasağı ilan etti” başlığıyla son dakika gelişmelerini duyurdu. Aynı şekilde diğer yayın organları da konuyu gece yarısı manşetlerine taşıdı.

İsviçre, Avusturya, Fransa ve Hollanda basınında da ani gelen sokağa çıkma yasağı haberleri geniş yer buluyor.

Adıyaman Almanya Avrupa Avusturya bomba Corona Fransa Haber Hollanda İçişleri Bakanlığı internet İstanbul Büyükşehir Belediyesi İsviçre Sağlık Sağlık Bakanı son dakika sosyal medya Türkiye