Sözcü Plus Giriş

Türk yatırımcı TikTok’a talip oldu

Çinli şirket ByteDance'a ait olan TikTok'un ABD operasyonları için, Türk yatırımcı Dalınç Arıburnu’nun kurucu ortağı olduğu Londra merkezli alternatif yatırım platformu Centricus da devreye girdi. ABD merkezli bir diğer video ve müzik tabanlı sosyal medya uygulaması Triller ile ortaklaşa sunulan teklifin bedeli toplamda 20 milyar dolara ulaşıyor. ABD Başkanı Donald Trump, TikTok'un satışı için 45 günlük süre tanımıştı. Centricus’un aralarında Katar Kraliyet Ailesi ve Japon Softbank’ın da olduğu küresel yatırımcıları bulunuyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:22, 01/09/2020
Türk yatırımcı TikTok’a talip oldu

Türk yatırımcı Dalınç Arıburnu'nun kurucu ortağı olduğu Londra merkezli alternatif yatırım platformu Centricus, son dönemde satışı gündemde olan video uygulaması TikTok'u satın almak için masaya oturdu. Centricus, Microsoft'un da teklif verdiği TikTok'un ABD, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan’daki operasyonlarına talip oldu.

Centricus teklifi, ABD merkezli bir diğer video ve müzik tabanlı sosyal medya uygulaması Triller ile ortaklaşa sundu. Toplam 20 milyar dolarlık teklif, 10 milyar dolar nakit ve 10 milyar dolarlık kâr ortaklığı içeren bir paket olarak iletildi.

2016’DA KURULDU

Centricus'un aralarında Katar Kraliyet Ailesi ve Japon Softbank'ın da olduğu küresel yatırımcıları bulunuyor. Centricus, Global Yatırım Holding'te yüzde 31,2'lik hisse ile stratejik yatırımcı olurken; Arıburnu da yönetim kurulunda yer alıyor.

Bankers Trust, Deutsche Bank ve Goldman Sachs'ta yatırım yöneticiliği pozisyonlarında çalışan Dalınç Arıburnu, 2016'da Centricus'u kurdu.

Dalınç Arıburnu

Bloomberg’ün haberine göre, Centricus’un TikTok’u satın almak için birlikte teklif sunduğu Triller’ın ABD’de aylık 50 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

Triller, film stüdyosu Relativity Media’nın kurucularından Hollywood yapımcısı Ryan Kavanaugh tarafından kurulan Proxima Media destekli bir şirket. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Mayıs 2015’e kadar Relativity Media şirketinin yönetim kurulunda yer alıyordu.

İlginizi ÇekebilirÇin'den TikTok'un satışı öncesi kritik hamleÇin'den TikTok'un satışı öncesi kritik hamle

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, vatandaşlarının verilerini gizlice toplayıp Çin Komünist Partisi’ne aktardığı gerekçesiyle TikTok’a cephe almıştı. Çinli şirket ise bu iddiaları kesin bir dille reddetmişti.

Trump, uygulamanın ABD bölümünün ülkesinden bir şirkete satılması içi 45 gün süre tanımıştı. Bu süre 15 Eylül’de dolacak. Trump daha sonra da TikTok’un sahibi ByteDance’e, 2017’de satın aldığı Musical.ly anlaşmasını inceledikten sonra ABD’deki tüm varlıklarını satması için 15 Kasım’a kadar süre tanımıştı.

MASADA İKİ TEKLİF VAR

TikTok’un ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya bölümünü satın almak için harekete geçen ilk şirket Microsoft oldu. Hatta Donald Trump’ın normalde TikTok’u tamamen yasaklamak istediği ancak Microsoft CEO’su Satya Nadella ile görüştükten sonra satılmasına razı geldiği belirtildi.

Daha sonra Oracle Group da TikTok’un ABD bölümünü satın almak için girişimlere başladı. Yazılım alanında Microsoft’un en büyük rakiplerinden biri olan Oracle, arkasına birçok yatırımcı desteğini alarak ByteDance’e teklifini sundu.

Kısa bir süre önce ise Microsoft kendisine büyük bir ortak buldu: Walmart. Perakende devi, sürpriz bir hamle yaparak TikTok’un satın alınması konusunda Microsoft ile ortak hareket edeceklerini açıkladı. Konuya yakın kaynaklara göre, masada sadece bu iki teklif var ve görüşmelerde son aşamaya girildi.

İlginizi ÇekebilirTikTok'un yasaklanmasının arkasında Zuckerberg olabilir!TikTok'un yasaklanmasının arkasında Zuckerberg olabilir!

 

Yayınlanma Tarihi:14:05,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more