Denizli Ramazan imsakiyesi: Denizli sahur ve iftar vakitleri kaçta?

Müslüman alemi bu sene de Ramazan Ayı’na kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Milyonlarca Müslüman bu akşam ilk kez oruç ibadeti için sahura kalkacak ve ilk orucunu tutmak için niyet edecek. Denizli’de oruç heyecanı yaşayacak kişiler de ilk sahur ve iftar vakitlerinin ne zaman olacağını merak ediyor. İşte Denizli için ilk sahur ve iftar vakitleri…

Denizli Ramazan imsakiyesi: Denizli sahur ve iftar vakitleri kaçta?

Ramazan Ayı yine tüm bereketi ile geldi. İlk sahur ve ilk oruç için hazırlıklar yapıldı ve oruç heyecanı şimdiden başladı. Denizli'de yaşayan vatandaşlar da Ramazan Ayı için ilk sahurun ne zaman yapılacağını merak ediyor. Peki, ilk sahur ne zaman? Denizli için imsak vakti kaçta? İşte detaylar…

DENİZLİ İÇİN İLK SAHUR VE İFTAR VAKİTLERİ

Denizli'de ilk oruç için 24 Nisan Cuma sabahı 04:40'da sahur ile başlayacak. Denizliler ilk iftara kadar bir şey yemeyip, içmeyecek… Denizli'de ilk iftar vakti ise 19:54.

İMSAK VAKTİ NEDİR?

Sahur vakti imsak ile biter. Diyanetin yayınladığı 2020 İmsakiyesi’ne göre ilinizde imsak vakti girdiği an oruç tutmak için yeme içmeyi kesmelisiniz. Oruç tutan birçok kişi ramazanın birinci günü bunu karıştırmakta. Sahur vakti, sabah ezanı okunmadan önce bitmektedir. Sahur vaktinin ne zaman bittiğini öğrenmek için takvim ya da imsakiyelerde yazan imsak olarak geçen kısma bakmanız gerekir.

TERAVİH NASIL KILINIR?

2017 Ramazan ayında ilk Teravih namazı 26 Mayıs 2017 gecesinde kılınacak. Teravih Namazı dini bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir. Teravih namazını dört rekatta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekatta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekatının sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlil (la ilahe illallah demek) ve salavat ile meşgul olunması uygundur.

Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

UZMANLARDAN RAMAZAN AYI'NDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

11 Ayın sultanı ramazan ayının gelmesiyle birlikte İl Sağlık Müdürlüğünden sağlıklı orucun tutulması adına beslenme önerileri yapıldı.

Yazılı yapılan açıklamada, ramazan ayının oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği ay olduğu ifade edildi.

Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için oruç tutulmayan bölümde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur'u atmamak gerektiği anlatıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan ve beslenme önerilerinin yer aldığı açıklama şöyle:

” Sahura kalkılmaması yada sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 16 saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır

Bu durumun aksine eğer sahur öğünü, ağır yemeklerden oluşursa gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski artmaktadır. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalıdır. Sahurda; süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir.

Gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi; aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile hamur işlerinden uzak durulması uygun olacaktır. Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra aralıklarla ile her seferinde azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenin. Yemeklerinizi hızlı yemekten kaçının, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek tüketin. yemişler tercih edebilirsiniz”

Fransa'dan flaş Ramazan yasağı İlginizi Çekebilir Fransa'dan flaş Ramazan yasağı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...