PTT maske siparişi başvurusu nasıl yapılır? E-Devlet maske taleplerinin sonuçları…

Hafta başında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrası maske takmak zorunlu hale gelmiş ve para ile maskerlerin satışı yasaklanmıştı. Başvuru yapan her vatandaşa her hafta ücretsiz olarak 5 maske gönderileceği açıklanmıştı. Maske başvuruları için ilk olarak PTT üzerinden talepler alınmış ancak daha sonrasında ücretsiz maske başvurularının E-Devlet üzerinden olacağı açıklanmıştı. Peki maske ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılıyor? PTT maske siparişleri ne zaman teslim edilmeye başlanacak? İşte tüm detaylar…

PTT maske siparişi başvurusu nasıl yapılır? E-Devlet maske taleplerinin sonuçları…

Toplu alanlarda maske kullanmanın zorunlu hale getirilmesinin ardından devlet eliyle maskelerin vatandaşlara ücretsiz olarak ulaştırılacağı açıklamasında bulunuldu. İlk olarak ePTT AVM'den dağıtılmaya başlayan maskelerin başvuru yeri değişti. Artık ücretsiz maske için e Devlet’ten başvuru yapılıyor. 20-65 yaş arası vatandaşlara haftada 5 ücretsiz maske dağıtımı bu başvurudan sonra yapılacak.

Öte yandan maske takılması ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada;“Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı belirtilerinden birinin gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takarak, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Yeni koronavirüs hastalığı tanısı veya şüphesi olan bir kişinin bakımını yapıyorsanız mutlaka tıbbi maske takın. Ev izolasyonundayken çeşitli nedenlerle dışarı çıkmak zorunda kalırsanız enden çıkarken mutlaka tıbbi maske takın. Ev izolasyonundayken evin ortak alanlarını kullanırken mutlaka tıbbi maske takın” denildi.

ÜCRETSİZ MASKE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

– E Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “ücretsiz maske talebi” yazın.

– Açılan sayfada kişisel bilgileriniz ile iletişim bilgilerini doldurunuz

– Diğer aile bireylerinizi eklemek istiyorsanız ‘Aile Bireyi Ekle’ seçeneğini kullanın ve aynı şekilde o kişinin de kimlik bilgilerini girin.

– Son olarak güvenlik sorusunu ve verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu onayladıktan sonra en attaki ‘Maske Siparişi Ver’ butonuna basın.

ÜCRETSİZ MASKE BAŞVURU SAYFASI

MASKE NASIL TAKILIR?

Maskenin nasıl kullanıldığı da Sağlık Bakanlığı tarafından fotoğraflar ile anlatılarak, şu bilgilere yer verildi:

“Maskeyi takmadan önce eller en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkanır. Maske; katlı kısmı dış tarafta kalacak, üst taraftaki metal şerit burun köprüsünün üzerine gelecek şekilde takılır. Maske lastikli ise maskenin yanlarındaki lastikler kulak kepçesinden geçirilerek takılır. Maske ipli ise maskenin üst kenarlarındaki ipler kulakların üstünden geçirilerek başın arka kısmında bağlanır, alt kenarındaki ipler ensede bağlanır. Maskenin üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üzerine hafifçe bastırılarak yerleştirilir. Maske burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak, kenarlardan hava geçişine izin vermeyecek şekilde takılır.”

MASKE BİLMECESİ

Maske satışı, özellikle denetimin zayıf olduğu sosyal medya sitelerinde devam ediyor. Sosyal medya siteleri üzerinden ‘maske satış’ sayfaları oluşturan fırsatçılar sadece cerrahi maske satışının yasaklandığını iddia ederek ellerindeki maskeleri 5-10-15 liradan satışa çıkardı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Recep Tayyip Erdoğan 6 Nisan’da kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Burada şunu açıkça söyleyeyim, kesinlikle parayla maske satışı yasaktır. Marketlerde verilen maskeler ücretsizdir. Salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stokumuz ve üretimimiz vardır” demişti.

İnternetten maske satışı devam ediyor İlginizi Çekebilir İnternetten maske satışı devam ediyor

 

Maske İlginizi Çekebilir Maske
aile Corona Cumhurbaşkanı e-devlet Ekonomi nasıl yapılır para Pazartesi Recep Tayyip Erdoğan Sağlık Sağlık Bakanlığı sosyal medya TAyyip Erdoğan