Sözcü Plus Giriş

Vahşetin sırrı çözüldü! “Ceset suda ne kadar sürede bozulur?” diye arama yapmış

Manisanın Soma ilçesinde kesik bir kolun bulunmasıyla başlayan cinayet soruşturması tamamlandı. DNA testiyle cansız bedenin 22 yaşındaki Özcan Eren'e ait olduğu saptandı. Cinayeti işleyen veteriner Mehmet Tahta da suçu itiraf etti.

Güncellenme: 10:47, 09/04/2020
Vahşetin sırrı çözüldü! “Ceset suda ne kadar sürede bozulur?” diye arama yapmış

Geçen 14 Mart’ta Sevişler Mahallesi’nde baraj gölü kıyısında, vatandaşlar tarafından omuz bölgesinden kesilmiş insan kolu bulundu. İhbar üzerine harekete geçen polis ve jandarma, kesik kolun Bayat mahallesinden kaçırılan ve ailesinin kayıp başvurusunda bulunduğu Özcan Eren’e ait olabileceği ihtimali üzerine yoğunlaştı.

MOBESE ve güvenlik kamerası kayıtlarından Eren’in son olarak ilçe çıkışında, veteriner kliniği sahibi Mehmet Tahta’nın otomobilinde görüldüğü belirlendi. Görüntülerden Tahta’nın ilçeye yalnız döndüğü ortaya çıktı. Tahta’nın cep telefonunun Sevişler Baraj Gölü’nden sinyal verdiği saptandı. Tüm bu bilgilerin ardından kaçırılan Eren’in dedesinden 450 bin lira fidye istendiği ortaya çıktı.

ŞÜPHELİ VETERİNER GÖZALTINA ALINDI

Kaçırılma olayı ve fidye mektubundaki bazı detaylardan yola çıkan güvenlik güçleri, veteriner hekim Tahta’yı yakaladı. Gözaltına alınan Tahta, ifadesinde Eren’in dedesine gönderilen fidye mektubunu yazdığını ancak cinayeti kendisinin işlemediğini söyledi. Adliyeye sevk edilen Tahta tutuklandı.

CESET PARÇALARI BULUNDU

Kesik kola ait cesedin bulunması için Sevişler Baraj Gölü’nde 17 Mart’ta yapılan arama çalışmalarında kesik baş ile ayak ve bacak parçaları, ertesi gün de bacak parçası bulundu. Bu olaydan iki gün sonra da Aydıncık Baraj Göleti kenarında boş şişe toplayan bir kişi, diz ve karın bölgesi arasından kesilmiş vücut parçaları buldu. Kesik baş üzerindeki incelemede, tabancayla öldürüldüğü belirlendi. Bir gün sonra da Aydıncık Baraj Göleti’nin yüzeyinde cesedin karın bölgesi ile boyun arasında kalan vücut kısmı bulundu. Tüm vücut parçaları DNA testi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

(FOTO: DHA)

CİNAYETİ İTİRAF ETTİ

DNA testi incelemesi sürerken veteriner Mehmet Tahta, yeniden ifade vereceğini bildirdi. Bunun üzerine Tahta, geçen 27 Mart’ta Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’na SEGBİS yöntemiyle verdiği ifadesinde, “Cinayeti tek başıma işledim. Kimseden yardım almadım. Veteriner hekimlik ofisimin depo kısmında kendisiyle tartıştık. Bana küfür etti. Ben de öldürdüm. Sonra da parçalara ayırıp, farklı farklı bölgelere bıraktım” dedi.

”CESET SUDA NE KADAR SÜREDE BOZULUR?” ARAŞTIRMASI YAPMIŞ

Tahta’nın suçunu itiraf etmesinin ardından soruşturmayı daha da derinleştiren polis, ceset uzuvlarının Tahta’ya ait otomobille taşındığını, aracın arka koltuğunun daha sonra sökülüp, yenisi ile değiştirildiğini tespit etti. Tahta’nın bilgisayarında yapılan incelemede ise ‘Bir ceset suda ne kadar sürede bozulur’? konusunda arama yaptığına dair kayıtlara ulaşıldı. Ayrıca cinayette kullandığı tabanca da ifadesinde belirttiği havalandırma boşluğunda bulundu.

DNA SONUÇLARI AÇIKLANDI

Ceset parçalarının sonucu açıklandı. Cesetin Özcan Eren’e ait olduğu babası İsmail Eren’e bildirildi. Baba İsmail Eren, bugün oğlunun cesedine ait parçaları İzmir Adli Tıp Kurumu’ndan alacağı öğrenilirken, cenaze namazının ise Bayat mahallesinde kılınacağı belirtildi. (DHA)

Yayınlanma Tarihi:09:29,