Sözcü Plus Giriş

Taşıyıcı annelik nedir? Taşıyıcı anne nasıl olunur?

Taşıyıcı anne kavramı bugün sosyal medyanın gündemine geldi. Birçok kimse, taşıyıcı annelik kavramını ne olduğunu merak ediyor. Peki, taşıyıcı annelik nedir? Kimler taşıyıcı anne olabilir? İşte sosyal medyanın gündemindeki taşıyıcı annelikle alakalı bilinmesi gerekenler…

Güncellenme: 14:19, 04/06/2020
Taşıyıcı annelik nedir? Taşıyıcı anne nasıl olunur?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurduğu yollardan birisi de taşıyıcı annelik yoludur. Taşıyıcı annelik, bazı yasal prosedürleri kapsamaktadır. Peki, taşıyıcı annelik nasıl oluyor? İşte detaylar…

TAŞIYICI ANNE NEDİR?

Taşıyıcı annelik, bir başka annenin doğumu yaptıktan sonra çocuğu genetik ebeveynlerine teslim etmesine deniyor. Tüp bebek gibi gerçekleştirilen işlemde erkeğin spermi ve kadının yumurtası kullanılarak embriyon oluşturuluyor. Bu embriyonlar, taşıyıcı annenin rahmine yerleştiriliyor. Bebek, sperm ve yumurtası kullanılan çiftin genlerini taşıyor.

Foto: DepoPhotos

TAŞIYICI ANNE NASIL OLUNUR?

Taşıyıcı anne olmak; bebeğin rahminizde kaldığı süre boyunca bütün denetimleri kabul etmeniz gereken ve rahminizdeki bebeğe karşı sorumlu olduğunuzu unutmamanız gereken bir dönem olduğu için oldukça zor şartlar ortaya koyar.

Bebeğe rahmini kiralayan kişinin kesinlikle bu işi gönüllü olarak yapması gereklidir. Para almadan değil; gönüllü olarak bunun için sunduğunuz beyanı kabul etmesi gereklidir.

Hamile kalacak kişinin bütün tahlilleri yaptırması ve ilerde bebeğe zarar verebilecek hiçbir hastalığı, bağımlılığı olmaması gereklidir.

Taşıyıcı annenin en son ne zaman gebe kaldığı, ne zaman kürtaj olduğu gibi konulara doğru bilgiler vermesi bebeğin hayatı için önem arz eder.

Taşıyıcı anne olacak kişinin rutin kontroller geçirmesi önemlidir. Taşıyıcı annenin psikolojik olarak bu sürece hazır olması önemlidir.