Almanya’da tuhaf işler oluyor… Türkçe’nin geleceği cemaatlere kaldı

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde Türkçe dersleri için Türk dernekleri ve başkonsolosluğun yapacağı toplantı Türk basınına kapatıldı. Seçmeli derslerin bazı kişilerce "Para karşılığı proje" olarak Ankara’ya sunulması ya da derslerin tarikatların eline geçmesi riski doğdu. Platform‘dan yapılan açıklamada, "Kesinlikle projeye izin vermeyeceğiz" denildi.

Almanya’da tuhaf işler oluyor… Türkçe’nin geleceği cemaatlere kaldı

Almanya'nın Hessen Eyaleti'nde, Türkçe'yi seçmeli dil dersi yaptıramayan dernekler, şimdi de Türkçe dersleri verilmesi için toplanan Platformu, “Türk medyasından gizli” olarak yapmaya başladı.

Amacın, Türkçe'nin çeşitli derneklerde “Para karşılığı proje”ye döndürülmesi ve tarikatlara aktarılması olduğundan şüpheleniliyor. Türk Dernekleri Platformu Başkanı Atilla Karabörklü, “Bu konuda tavrımız net. Kesinlikle paralı projelere, bakanlık bağlantılı projelere izin vermeyeceğiz“ dedi.

60 yıldır eyalette yaşayan 400 bin Türk'ü hiçe sayıp yerine Arapça, Çince, Lehçe ve Portekizce seçmeli ders getiren CDU- Yeşiller hükümetinin kararı henüz değişmedi. Yeşiller'den Taylan Burcu ve CDU'dan İsmail Tipi'nin çabaları sonucu, bir dahaki dönem yeniden değerlendirme kararı alındı.

DERNEKLER, İNANÇ ÖRGÜTLERİ

Tam da bu sırada, Türk dernekleri Platform'u, yarın Glashütten Kasabası'nda “Türk basınına kapalı” özel toplantı ayarladı. Almanya'da Türkçe yayın yapan ve Türk dilinin yaşamasını savunan Türk medyasının alınmayacağı toplantıya, Hıristiyan Demokrat Parti, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller'in Türk kökenli vekilleri davet edildi. Frankfurt Başkonsolosluğu Eğitim Ataşiliği ile çeşitli dernekler, inanç örgütleri de toplantıda yer alacak.

AMAÇ PROJE YAPIP PARA ALMAK MI?

Toplantıya katılacak bazılarının amacının, Türkçe dersleri için proje yapmak ve Türkiye'den para almak olduğu öne sürülüyor. Diğer tehlike de, Türkçe dersleri yetkisinin çeşitli tarikatların eline geçmesi. Gözlerden uzak toplantının amacı her ne kadar “Görüş alışverişi olarak“ açıklansa da, Türk kökenli vekiller, böyle bir şeyin gizli tutulmasını anlayamıyor.

TÜRK KÖKENLİ VEKİLLER: NİYET BAŞKA

CDU eyalet Milletvekili İsmail Tipi, “Türkçe namusumuzdur, dediğimde beni eleştirenler şimdi orada. Farklı ve gizli niyet olduğundan şüpheleniyorum. Tartışmaya açık öneriler bile getiremediler. Şimdi Türkçe meraklısı kesildiler. Türk medyasının alınmamasını anlayamıyorum” dedi.

Yeşiller Milletvekili Taylan Burcu, toplantıya gideceğini ama medyaya kapalı olduğundan haberi olmadığını belirtti. Burcu, “Bu herkesi ilgilendiren bir şey. Basına kapatılamaz. Corona da bahane olamaz. Zaten her medyadan bir gazeteci geliyor, aşısız da kişi de kalmadı” diye konuştu.

SPD milletvekili Turgut Yüksel de, toplantının basına kapalı olmasından bilgisinin olmadığını, kendilerini çağıranların bunu söylemediğini belirtiyor.

Almanya'da seçmeli dil kararı: Arapça ve Çince var, Türkçe yok İlginizi Çekebilir Almanya'da seçmeli dil kararı: Arapça ve Çince var, Türkçe yok

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Almanya Ankara Arapça Çince Corona Frankfurt Hıristiyan Lehçe para Portekizce TÜRKÇE Türkiye
Loading...