Sözcü Plus Giriş

‘Genelge beni bağlamaz’ deyip 24 kez ceza yiyen esnafa bir şok daha

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde 'maskesiz girilebilir' yazısı asarak restoranında müşteriye yemek yediren esnaf bir şok daha yaşadı. "Genelge beni bağlamaz" diyerek 24 kez ceza yiyen esnafın işyeri bu kez de 15 günlüğüne kapatıldı.

Güncellenme: 13:48, 05/01/2021

Çaycuma ilçesinde 13 yıldır esnaflık yapan Erkan Cinbir, iş yerinde maske takma zorunluluğunun olmadığını belirten yazıyla birlikte içeriye müşteri de alınca polisle tartıştı. Dükkanına gelen polislere “Genelge beni bağlamaz” diyen Cinbir, “corona virüs yok” diye adliyeye giderek suç duyurusunda bulundu. Cinbir, sokağa maskesiz çıkınca polis ekiplerince karakola götürüldü. Esnafa, 24’üncü kez ceza yazıldı. Cinbir’e bu kez de genelgeye uymadığı gerekçesiyle 15 günlük işyeri kapatma cezası verildi.

KAYMAKAMLIĞA MASKESİZ GİRMEK İSTEDİ

Çaycuma Belediye Başkanlığı’na bağlı ekipler, Cinbir’in işyerine gelerek geçici kapatma işlemlerini gerçekleştirmek istedi. İşyeri kapatma cezasını Çaycuma Kaymakamlığı’na maske takmadan giderek sormak isteyen Cinbir ile görevliler arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Bir süre sonra Kaymakam ile görüşen Cinbir, kendisine İçişleri Bakanlığı’nca yayımlanan genelge doğrultusunda işlem yapıldığı hatırlatılması üzerine iş yerine geri döndü.

“15 GÜN BOYUNCA EKMEĞİMİZ YOK”

İş yeri kapatılan Cinbir şunları söyledi:

* Genelge bizi bağlamaz sözümüzün arkasında durmaya devam ediyoruz. Bu bağlamda da Çaycuma Kaymakamlığı tarafından belediyeye iş yerimize 15 gün kapatma yazısı gönderilmiş. Sabah saatlerinde bunu sormaya gittiğimizde dışarı çıkartıldık. Bunun peşine Kaymakam Bey’le gittik görüştük.

Kaymakam bey de genelgelere baktığını, İçişleri Bakanlığı genelgesini uygulamak zorunda olduğunu söyledi. Bizim de genelgelere uymamız gerektiğini söyledi.

* Ben de kendisine 2 çocuğum ve yanımda çalışan insanlar olduğunu söyledim. ’15 gün boyunca gelirimiz yok, ekmeğimiz’ yok dedim. Bu konuda kendilerinden bir şey bekledik. Biz bu işten asla memnun değiliz.

* Kendi insanlarına düşman olan yönetim şekli hiçbir yerde yok. Ben bu davadan asla geri vites yapmayacağım. Sonuna kadar anayasal hakkımı sürdüreceğim.

* Belediye ekiplerince bu yazı bize tebliğ edildi. Kaymakamlık bu yazıyı iletmese belediye nereden bilecek. Yasal mevzuatı inceleyip yasal işlemlere başlayacağız.

Esnafın iş yeri ise 15 günlüğüne geçici olarak kapatıldı. (İHA)

İlginizi Çekebilir'Genelge beni bağlamaz' dedi 24 kez ceza yedi'Genelge beni bağlamaz' dedi 24 kez ceza yedi

 

Yayınlanma Tarihi:13:25,