Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İstanbul yaşanmaz hale gelir ‘çok uluslu bir ada’ oluşur
İstanbul yaşanmaz hale gelir ‘çok uluslu bir ada’ oluşur
Doğa Bilimci Prof. Kantarcı’dan çılgın proje için kritik uyarı.
Erdoğan SÜZER
Yaşam 11 Aralık 2019 - 06:00

Yoğun tartışma ve uyarılara rağmen iktidarın ısrarını sürdüğü ve bugün Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmesi beklenen Kanal İstanbul Projesi için Doğa Bilimci Prof. Doğan Kantarcı'dan çok kritik uyarılar geldi. Kantarcı, tehlikeli proje olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul'un etkilerini ela aldığı bir rapor yazdı. Kanalda yaşanacak olası bir gemi kazası ya da deprem halinde İstanbul Havalimanı dahil bir çok alanı suların basacağını, İstanbul'un içme sularının ve yer altı sularının tuzlanacağını, verimli toprakların çorağa dönüşeceğini ve binlerce insanın öleceğini söyledi.

PARA İLE GEMİ GEÇİRME UĞRUNA

Para ile gemi geçirme uğruna kanal yapmanın anlamsız olduğuna işaret eden Prof. Kantarcı, riskleri şöyle anlattı: “Kanal İstanbul arazi rantı açısından ele alındığında, İstanbul 3. Havalimanı ile kanal arasında kalan Dursunköy-Arnavutköy arazisinin de imara açılması göz önüne alındığında konu açıklık kazanmaktadır. Kanal manzaralı yerleşim (uydu kent) reklamı ile bu arazinin ve diğer yerlerin yabancılara satılması ve gelir sağlanması umulmaktadır. Bu kadar çok yabancının İstanbul'a ve çevresine yerleştirilmesi ‘Çok uluslu bir ada' oluşumunu sağlayacaktır. Bu durum Türkiye'nin İstanbul ile Trakya'yı kaybetmesine de sebep olabilir. Kanal açılırsa İstanbul susuz kalır, İstanbul Havalimanı'nı su basar.”

Son güncelleme: 06:09 - 11.12.2019