Hepimiz masallarla büyüdük. Benim en sevdiğim ‘Kırmızı Başlıklı Kız’dı. Karşılaştığım bir ‘Kırmızı Başlıklı Kız’ kitabı öyle hoşuma gitti ki, sizinle paylaşmak istiyorum. Bu Kırmızı Başlıklı Kız’da, hayvan hakları aktivisti down sendromlu kız çocuğunun hayvanlar üzerinde yapılan deneylere karşı mücadelesi anlatılıyor. Masalın yeni versiyonunda Kırmızı Başlıklı Kız ve ormanda karşılaştığı kurt arkadaş oluyor ve bu masalın sonu kötü bitmiyor. 

Şahane değil mi?

Kırmızı Başlıklı Kız tek değil ama serinin ilk kitabı. Bu bir proje, projenin sahibi İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV). İlk aşamada 10 kitap hazırlanıyor ve bu kitaplar resimleniyor. Sadece Türkiye’de değil, kitaplar, ABD ve Avrupa’da da okuyucularla buluşacak. 

Hemen İZEV Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Merve Kılıç’ı aradım. Bakın neler diyor: “Proje ilk aşamada 3-13 yaş arası tüm çocukları, ebeveynleri ve öğretmenleri hedefliyor. Zihinsel ve bedensel farklılığı bulunan bireylere yönelik önyargıları, ayrımcılığı ortadan kaldırmanın yolu eğitimden geçiyor. İnsan olmanın onurunu ve erdemini, farklılıklara saygıyı ne kadar çok zihne işlersek dünya o kadar iyi bir yer olur. Önce Türkiye’de sonra dünyada hedef kitlelerimizde kapsayıcılıkla ilgili farkındalık yaratmak istiyoruz.” 

Merve Kılıç, masalların nesiller boyu çocukların hayatı tanımaları, anlamlandırmaları ve ilk yaşam deneyimlerini edinmeleri için temel olduğunu belirtiyor: “Dünya klasiği haline gelen birçok evrensel masal yazılıp söylendiği dönemlerden günümüze milyonlarca kişiye arkadaşlık etmiştir. Pinokyo, Kırmızı Başlıklı Kız, Don Kişot, Üç Silahşörler gibi çocuk klasikleri yüzlerce yıldır tüm kuşakların ilk kahramanları, ilk arkadaşları ve ilk kitapları arasındadır. İnovasyonun iletişimdeki hıza yetişmekte zorlandığı, değişimin artık onyıllar değil aylarla ifade edildiği ve toplumsal ihtiyaçların da hızla arttığı bir dönemde, kalıpları kırmak için bir adım daha atıyoruz. İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) olarak ‘Hayat ve Biz’ başlıklı projemizin üçüncü aşamasına geçiyoruz. ‘Edebiyat ve Biz’ projemiz kapsamında dünya çocuk klasiklerini günümüz ihtiyaçlarına göre insan hayatı ve haklarına saygılı, çevre, doğa ve eşitsizlikler konusunda duyarlı bir perspektiften güncellemek ve kapsayıcı bir dille yeniden yeni nesillere ulaştırmak için yola çıktık.”

(Merve Kılıç)

10 KİTAPLIK SERİ

BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri odağında hazırlanan 10 kitaplık seride, kültür mirası haline gelen evrensel masalların aslına sadık kalarak, modern çağın gerçeklerine göre yeniden yazıldığını belirtiyor Kılıç ve yeniden yorumlanan masallarda özel gereksinimli karakterlerin olay örgüsüne dahil olması ve kahramanlaştırılmasının önemine dikkat çekiyor: “Hikayelerin hem bugünün dünyasını yansıtması hem de geleceği şekillendirecek mesajlar vermesi amaçlandı. Zihinsel ve bedensel farklı bireylerin de birer kahraman olabileceğini, idolleştirilebileceğini, çocuklara model olabileceğini dünyanın en çok bilinen masal kitapları ve masal karakterleriyle göstermek istedik. Masalları bugünün ve yarının dünyasına uyarlayarak cinsiyetçi, ırkçı, ayrımcı, seçkinci yanlarından arındırıp ‘engelli’ diye tanımlanan karakterlerin sıra dışı yanlarıyla iyiye, olumluya odaklı kapsayıcı hikâyeler oluşturduk. İlk aşamada 3-13 yaş arası tüm çocukları, ebeveynleri ve öğretmenleri hedefliyoruz. İkinci aşamada özel gereksinimli çocuklar, ebeveynleri ve yetişkinler var.”

Peki yeni nesil masallarla ne hedefleniyor?

Bunu da dört ana maddede anlatıyor Merve Kılıç: “Çocukların kapsayıcı ve bütünleştirici bakış açısı kazanmalarının sağlanması, zihinsel ve bedensel farklılığı bulunan bireylere yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması, çocukların erken yaşta zihinsel ve bedensel farklılığı bulunan karakterlerle kitaplar aracılığıyla tanışması ve farkındalık kazanmasının sağlanması, zihinsel ve bedensel farklılığı bulunan çocuklar ve yetişkinlere kendileri gibi sıra dışı özelliklere sahip karakterler ve kahramanlarla motivasyon kazandırılması ve çocukların erken yaşlarda eşitsizlikler, doğa, çevre ve ayrımcılık konularında aktif rol alarak bulunduğu yer ve dünyayı iyileştirme konusunda bilinçlendirilmesi.

Yolları açık olsun, çok kutsal bir iş yapıyorlar.