4 NİSAN 2015’TE F.BAHÇE OTOBÜSÜ KURŞUNLANDI -2-

“... Benim av merakım bulunmamaktadır ancak aracımın uygun olması nedeniyle arkadaşlarım ile zaman zaman av yapmaya çıkarız. İkametimde bulunan çift namlulu av tüfeği rahmetli babamdan hatıra olarak bana kalmıştır. Diğer otomatik av tüfeği ise abim N. S.’ya aittir.

4 Nisan 2015’te, Fenerbahçe futbolcu kafilesini taşıyan otobüse Sürmene’de yapılan silahlı saldırının şüphelilerinden N.S. soruşturma dosyasına giren ifadesinde bu cümleleri kurdu. Fenerbahçe’nin, Adalet Bakanlığı’na yaptığı “Kamu yararına bozma” talepli dilekçesinde N.S.’nin diğer şüpheli E.A.’yla olan ilişkisinin altı çizildi, iki şüphelinin o gün 16 kez görüştüğüne vurgu yapıldı ve olayda kullanılan “silah” üzerinde duruldu.

Olaydan dört gün sonra 8 Nisan 2015 tarihinde Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü’nün soruşturma dosyasına giren yazısında şu ifadeler yer aldı:

“N.S.’nin internet ve Youtube görüntüleri incelendiğinde; şahsın avcılık yaptığı, 4 Nisan 2015 tarihi (Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırının olduğu gün) saat 22.15 sıralarında meydana gelen olayın ertesi günü olay yerine yaklaşık 200 metre mesafede suç delili olarak bulunan Zafire marka, kundak kısmı ağaç kaplamalı, süper pose av tüfeğinin çok benzerini kullandığı görülmüş... Bu nedenle olayın meydana geliş sırasında E.A. isimli şahsın Rize ilinden konvoyu takiple Sürmene İlçesi girişine kadar geldiği, zaman zaman N.S. isimli şahsa konum hakkında telefon ile bilgi vermiş olabileceği ve N.S. isimli şahsında olayın meydana geldiği yerde bekleyerek, olayı gerçekleştirmiş olabileceği değerlendirilmiştir...”

Bitmedi...

Delil tutanağının 4 numaralı maddesi

Yine soruşturma dosyasında yer alan bilgilere göre 7 Nisan 2015 tarihli Araştırma ve Delil Tespit Tutanağı’nın 4 numaralı maddesinde de şu tespitler yer aldı:

“S.S. tarafından paylaşılan videoda, T.D., H.S., S.S, N.S. ve M.S. isimli şahısların bulunduğu... 9 numaralı fotoğraftaki N.S.’nin elinde bulunan süper posa av tüfeği ile, 11 numaralı fotoğraf ve 12 numaralı fotoğrafta N.S.’nin elinden bulunan av tüfeğinin kayış yapısının... 13 numaralı fotoğrafta olay yerinde ele geçirilen tüfeğin kayış yapısıyla benzerlik gösterdiği anlaşılmıştır.”

Şimdi Fenerbahçe adına dilekçeyi sunan avukat İrfan Coşkun’un dosyaya giren şu ifadelerine bakalım:

“... Raporlarda mevcut olan ve N.S.’nin avcılık yaptığı sırada elinde bulunan ve olayda kullanılan silahla bir hayli benzerliği olan silahın kime ait olduğu, kimin zilyetinde olduğu araştırılmamıştır. Şüpheli N.S.’ye dahi sorulmamıştır.

“... Olayda kullanılan silah ile N.S.’nin elinde görülen silahlar birbirinden farklıysa fotoğraftaki silahın nerede olduğu sorulmalı, savcılık makamına ya da kolluk makamına ibrazı istenmelidir.”

Adalet Bakanlığı’ndan istenen de dilekçede şöyle yer aldı: 

“... Bu denli önemli bir saldırı eyleminde dosya kapsamındaki şüpheliler hakkında bu şekilde bir soruşturma yapılması ve nihayetinde dava açılması için bu denli şüphe uyandıracak önemli deliller varken hiçbirisinin değerlendirilmeyip haklarında kovuşturmaya yapılmasına yer olmadığı yönünde kara anlaşılır değildir. Kovuşturmaya Yer Olmadığı kararına itirazın reddi kararını içeren hükmün bozulması amacıyla kanun yararına bozma istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurulmasını talep ediyoruz.”

DAVAYI TAKİP EDEN AVUKAT İRFAN COŞKUN: Şüphelilerin birbirleriyle iletişimleri dahi tek başına dava açılması için yeterliydi...

Adalet Bakanlığı’na dilekçeyi sunan avukat İrfan Coşkun süreci bana şöyle özetledi:

“... 4 Nisan 2015 günü, Rize-Trabzon havalimanı istikametinde gitmekte olan Fenerbahçe Spor Kulübü Futbol A takımımız kafilesine yönelik gerçekleşen silahlı saldırının ardından Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru ile işbu faillerin tespiti, varsa örgüt bağlarının deşifre edilerek en ağır şekilde cezalandırılmaları talep edilmiştir.

“... Takipsizlik kararına karşı oldukça detaylı bir çalışma ile şüphelilerin ve takım otobüsünün Rize’den hareket sonrası olay anına kadar adım adım HTS kayıtları ile örtüşecek şekilde hazırlanan haritalar ile itiraz edilmiştir. Şüphelilerin ifadelerindeki çelişkiler de yine HTS kayıtları ile ortaya konulmuştur. Ancak tüm bunlara rağmen savcılık bir tek tanık dahi dinlemeden şüpheliler hakkında takipsizlik kararı verilmiştir.

“... Otobüsün Rize’den hareketi ile olay saati arasında dosya içerisindeki şüphelilerin sadece birbirleri olan iletişim dahi tek başına bu davanın açılması sebebiyken bu kararın verilmiş olması tarafımızca hayretle karşılanmıştır.

“... Buna rağmen, itirazımız üzerine Trabzon Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘müştekilerin açıklığa kavuşturulmasını istediği hususların tali delil niteliğinde olduğu, söz konusu hususlar açıklığa kavuşturulsa dahi şüpheliler hakkında kamu davasının açılmasını gerektirecek nitelikte yeterli şüpheye ulaşılamayacağı’ şeklinde bir gerekçe oluşturması, bu nitelikte bir olay için nerede ve kimlerle olduğunu ispata yarar delil bir tarafa bir beyanda dahi bulunmayan şüpheliler hakkında bu kararın verilmiş olması adalet ile bağdaşmamaktadır.

“... Söz konusu mahkeme hükmünün bozulması amacıyla kanun yararına bozma istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurulması talebi ile Adalet Bakanlığına başvuru yapılmıştır. Savcılık, hem usul hem de esas bakımından son derece eksik bir soruşturma yürütmüş ve o gece otobüs içerisinde bulunan 40 kişinin katli için eylem yapan insanlar hakkında takipsizlik kararı vermiştir.”