MHP Lideri Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, HDP'nin kapatılması istemiyle hazırlanıp AYM'ye sunulan iddianamenin usul eksikleri gerekçe gösterilerek iade edildiğini anımsattı.

"DUYARSIZ, İLGİSİZ VE AÇIK ARA MESAFELİDİR"

HDP'nin bu aşamada usul eksiklikleri bahanesiyle zaman kazandığını belirten Bahçeli, şu ifadeleri kullandı;

*Anayasa Mahkemesi'nce görevlendirilen bir röportörün kısa süre içinde ekler hariç 608 sayfadan oluşan ve 687 faili bulunan dava dosyasının ana muhtevasını nasıl ve hangi ahlaki, fikri ve hukuki müktesebatla incelediği muhakkak tartışılarak üzerinde durulması gereken bir muammadır.

*Anlaşılan odur ki, Türkiye'nin terör ve bölücülükle mücadelesine Anayasa Mahkemesi duyarsız, ilgisiz ve açık ara mesafelidir. Bahsi ileri sürülen eksikler veya usulü etkileyen açmazlar şühedaya nasıl anlatılacak, milli beka ve milli güvenlik mülahazalarıyla nasıl bağdaşacaktır?

"KAPANMASI ARTIK ERTELENEMEZ BİR HEDEF OLMALIDIR"

*Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? Dağda elde edilen başarıların TBMM'de kaybına tahammülümüz asla olamayacaktır.

*HDP'nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi'nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır. Nitekim Anayasa Mahkemesi'nin iade kararı milli vicdanda hükümsüzdür, Türkiye'nin var oluş haklarına sadece usul açısından değil, esastan da ileri düzeyde zarar vermiştir.

"YENİ BAŞTAN DÜZENLENMELİ"

Bahçeli, HDP'nin suç örgütü, terör maşası ve organize bölücülüğün markası olduğunu belirterek, şunları söyledi;

*Hiçbir usul kaidesi bu gerçeği değiştiremeyecektir. Anayasa Mahkemesi'nin, hazırlanan iddianameyi kabul ve tasdik etmesi için dosya içinde silahlı ve bombalı teröristleri görmesi mi lazımdır?

*Beklentimiz, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, iddianameyi yeni baştan düzenleyip tekraren HDP'yi kapatma davasını açmasıdır. Süreç kesinlikle uzamamalı, yeni bir hukuk cinayetine fırsat verilmemelidir.

*Milliyetçi Hareket Partisi gelişmeleri yakından takip edecek, hukuk kılıfı altına saklanmak isteyen, iç ve dış işgal cephesi marifetiyle korumaya alınan bölücülerle, teröristlerle, damgalı hainlerle sonuna kadar mücadele edecektir. Bu mücadele esasen bir hukuk, bir adalet, bir tarih, bir millet hakkının savunma onurudur.

BAHÇELİ ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu yılın başında yaptığı yazılı açıklamada, “Yargıtay Cumhuriyet BaşsavcıIığı, 6-8 Ekim olayları ilgili iddianameyi temel alıp HDP’ye kapatma davası açabilir” demişti.

Bu çağrısını ocak Ayından bu yana partisinin meclis grup toplantısında yaptığı konuşmalarda sık sık hatırlatan Bahçeli, 2 Mart 2021 tarihinde “HDP'nin kapatılması acildir, hayatidir, şarttır” ifadelerini kullanmıştı.

Aynı gün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada HDP hakkında inceleme başlatıldığını duyurmuştu.

[old_news_related_template title="Son dakika... AYM, HDP iddianamesinin iadesine karar verdi" desc="Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada iddianameyi evrak ve usul eksiklikleri nedeniyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etti." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/03/31/iecrop/aym-dha_16_9_1605084476_16_9_1617114564_16_9_1617194383.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/son-dakika-aym-hdp-iddianamesinin-iadesine-karar-verdi-6345482/"]

[old_news_related_template title="Bahçeli'den Yargıtay'a 'HDP'yi kapatın' çağrısı" desc="MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den HDP çıkışı... Bahçeli, 'Yargıtay Cumhuriyet BaşsavcıIığı, 6-8 Ekim olayları ilgili iddianameyi temel alıp HDP'ye kapatma davası açabilir' dedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/01/11/iecrop/aw959367_03_16_9_1610362921.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/son-dakika-bahceliden-yargitaya-hdpyi-kapatin-cagrisi-6206770/"]

[old_news_related_template title="Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na erken seçim tepkisi" desc="Twitter hesabından Kılıçdaroğlu'nu hedef alan bir dizi açıklama yapan MHP lideri Bahçeli 'Kılıçdaroğlu, HDP’li işbirlikçileri ve İP’li yoldaşları devamlı Sonbaharda seçim olabileceğini konuşuyorlar. Yok diyoruz, anlamıyorlar. Seçim zamanında olacak diyoruz, zihni melekeleri tıkalı olduğundan algılayamıyorlar' dedi" image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/03/31/iecrop/bahceli-foto-iha_16_9_1617191881.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/bahceliden-kilicdarogluna-sert-tepki-6345387/"]