Dağılmadan önceki Yugoslavya’da Tutin şehrinde doğdu, Boşnak’tı. 1968’de ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç ettiler.

Futbol tutkusuydu... Gaziosmanpaşa Kültürspor, Vefa, Beşiktaş, Eskişehirspor, Konyaspor, Sarıyer, Kocaelispor, Galatasaray, tekrar Kocaelispor, Fenerbahçe, tekrar Konyaspor’da oynadı. 20 kez milli takım forması giydi. Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’de üç kez Başbakanlık Kupası’nı kaldırdı.

Lakabı Kaptan. 130 golle Türk futbolunun 100’ler kulübüne girdi. Futbolu bıraktı, şirket kurup menajerlik yaptı. TMSF’nin sattığı İstanbulspor’u 3.3 milyon dolara satın aldı.

Biraz da siyaset sahasında oynayayım dedi...

2007’de MHP’den milletvekili aday adayı oldu. Ancak MHP’nin deneyimli ‘teknik direktörü’ henüz hazır olmadığını düşünmüş olacak ki onu takıma almadı.

2011’de Devlet Bahçeli İstanbul’da sahaya sürdü onu. Milletvekili adayı oldu, seçilemedi.

Teknik direktör 2014’te vekil mevkiinden alıp büyükşehir mevkiinde oynatmaya karar verdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan adayı oldu. Uçuşa geçti... Diyanet Vakfı’nın Kocaeli şubesinin kongresinde imamlara seslendi, “Seçilince Kocaeli’ndeki tüm camilerde 12 ay sıcak su akacak, denizin ortasına 10 bin kişilik dev cami yaptıracağım. Özgürlük Anıtı, Eyfel Kulesi gibi etki yaratacak. İnsanlar Kocaeli ismini haykıracak” dedi!

Vaat atışı kaleyi tutmayınca seçilemedi.

Teknik direktörü vazgeçmedi oyuncusundan. 2015’te yeniden milletvekili adayı olarak sahaya sürdü. Seçildi, Kocaeli vekiliydi... Görev adamıydı, 2018 ve 2023 seçimlerinde sahada kaldı.

İşlerin sarpa sardığı zamanlar da oldu. Teknik direktörle arasına Rasim Ozan Kütahyalı girdi mesela! Kütahyalı televizyonda Boşnaklar hakkında fena laflar edince sinirlendi, “Şerefsiz, böyle insanlar toplum dışına çıkarılmalı” falan dedi, hatta suç duyurusunda bile bulundu.

O bunları derken Bahçeli’nin televizyondan şutlanan Kütahyalı’ya telefon ettiği ve “Seni görmeyi özledik” dediği ortaya çıktı. Kaptan yakın çevresine, “Kabul edemem, istifa ederim” dedi, etmedi!

Limoni vaziyet sürerken 2024 yerel seçimleri için vekili olduğu Kocaeli hakkında konuştu. Aralarından su sızmayan iktidar ortağı AKP’ye sert laflar etti bu defa...

“Geçen dönem yerel seçimlerde bize beraber yöneteceğiz dediler. Ama bizim hiçbir arkadaşımıza ne büyükşehirde daire başkanlığı ne de ilçe belediyelerinde başkan yardımcılığı verdiler. Bu dönem MHP’ye en azından bir belediye vermezlerse beni seçim çalışmalarında göremezler. Cumhur İttifakı Kocaeli’de en az 4-5 belediyeyi kaybeder!”

Kaptan takımının başarısı için daha ne yapsındı?

Alkış beklerken tersi oldu. Bahçeli, “Futbol hayatında 3 büyük kulüpte oynama geleneğini siyasette de mi sürdürmek istiyor? Tercih kendisinindir” dedi.

Bunun üzerine sosyal medyasından derhal “Yalanlarla Cumhur İttifakına karşı yapılan olumsuz algı operasyonlarını büyük bir şaşkınlıkla takip ettim. Bilge liderimiz sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin emrindeyim. MHP ve Cumhur İttifakı 31 Mart seçimlerine damga vuracaktır” dedi!

Dedi ama MHP’nin teknik direktör yardımcısı Semih Yalçın bitirici hamleyi yaptı: “Kocaeli milletvekilinin Milliyetçi Hareket Partisi’nden istifası istenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur!”

Aynı gün ikinci bir duyuru daha yaptı Kaptan... “Sayın genel başkanımızın talimatı doğrultusunda istifa ediyorum. Kamuoyuna saygılarımla sunarım!”

Yeşil sahalarda havaya girilse de siyasette teknik direktörler ne derse o...

Oyuna gir derse girersin, gol at derse atarsın, pas ver derse verirsin, kaleci ol derse eldivenleri giyersin, kafası kızıp top topla derse saha kenarında top toplarsın, oyundan çık derse de racon kesip forma çıkarıp kulübenin önüne atmalar falan olmadan saygılarını sunup çıkarsın.

Boşnaklara laf ettirmem demeye benzemedi AKP’ye laf söylemek... Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı anında sahanın dışına şutlandı.

Yalnız mı peki Kaptan?

Hayır tabi. AKP’si CHP’si, HEDEP’i İYİ Partisi hep böyle... Dün de böyleydi, bugün de.

Oyunculardan biri de çıkıp “Yahu beni binlerce oyla sahaya alan teknik direktör değil ki, milletin kendisi. Ancak o isterse oyuna sokar, isterse oyundan alır” demez.

Hadi onlar bugün Konyaspor’da yarın Çemişkezeksporda oynadıkları, yazık ekmek parası(!) korkusuna ses çıkarmıyor.

Ya millet? 

Böyle başa böyle tarak...